۹۰ درصد هزینه‌های درمان بیماران کرونایی را دولت تامین می‌کند/ تخصیص ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای کرونا/ طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا ۲۰ فرودین ادامه دارد

۹۰ درصد هزینه‌های درمان بیماران کرونایی را دولت تامین می‌کند/ تخصیص ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای کرونا/ طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا ۲۰ فرودین ادامه دارد

[ad_1]

گروه سیاسی-رجانیوز: حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا صبح امروز (شنبه  ۹ فروردین) با تبریک روز پاسدار و سالروز ولادت امام حسین(ع) ، اظهار کرد: همه اعیاد مردم عیدی های با برکتی را به عزیزانشان می‌دهند. امسال عیدی مردم، عیدی بزرگتری است و همکاری که مردم برای عبور از این مشکل انجام می‌دهند، به نظر من بالاترین عیدی است که پرداخت می‌شود.

 

او افزود: این چند روز که مردم گرفتار این بیماری بودند، پایه‌های بهداشتی و درمانی کشور چنان مستحکم است که اگر بخواهد چند هفته طولانی شود و اوج هم بگیرد، بیمارستان‌ها و پزشکان ما این آمادگی را برای درمان و رسیدگی بیماران دارند.

 

روحانی گفت: ما جزو کشورهایی نیستیم که بیماران ما در سالن بیمارستان و راهروها افتاده باشند و خداروشکر مثل کشورهایی نیستیم که نعش‌های فوت شدگان انقدر زیاد باشد که آنها را در کامیون‌های یخچال‌دار بریزند.

 

رئیس‌جمهور تاکید کرد: خداروشکر همانند کشورهایی نیستیم که بیماران ما در پیاده‌رو و چمن بیمارستان افتاده باشند. مثل آن کشورهایی نیستیم که مواد غذایی‌شان فقط بین ۸ تا ۱۰ صبح موجود باشد. امروز ۹۰ درصد هزینه‌های درمان بیماران کرونایی را دولت و بیمه می‌دهد و ببینید در کشورهای مختلف از تست اولیه ۱۳۰۰ دلار و ۱۵۰۰ دلار را از افراد می‌گیرند و همچنین برای بستری شدن و آی‌سی‌یو رقم‌های بسیار بالا دریافت می‌کنند.

 

رئیس جمهور در ادامه بیان کرد: این زیربنایی که در کشور ما ایجاد شده امروز برای تمامی مردم جهان روشن‌تر می‌شود، ملت ما باید به کار، برنامه و خادمان خود ببالد زیرا همه تلاش کرده‌اند. امروز به راحتی تمام مردم یکپارچه شدند؛ وحدت، اتحاد و برادری سراسر جامعه ما را فرا گرفته است و کمتر انسان‌هایی هستند که دنبال ایرادگیری و مچ گیری باشند.

 

روحانی بیان کرد: اکثریت مردم، جوانان و اهل قلم و رسانه دنبال کمک به یکدیگر هستند و خوشبختانه این کمک تا به امروز بسیار خوب انجام شده است. خوشبختانه ما جزو کشور‌هایی نیستیم که موادغذایی فقط تا ساعت ۱۰ صبح موجود باشد؛ فروشگاه‌های بزرگ ما به صورت ۲۴ ساعته فعال هستند.

 

او اظهار کرد: این کار در سایه تلاش فروشگاه ها، فروشندگان، سیستم توزیع، انبارداری و ذخایر است؛ همچنین هیچ وقفه‌ای در انجام این مراحل وجود ندارد. بنده از استانداران این سوال را پرسیدم که آیا در استان شما برای تامین مواد غذایی و بهداشتی مشکلی وجود دارد؟ که خوشبختانه همه گفتند خیر مشکلی نیست و اجناس فراوان است.

 

رئیس جمهور گفت: خیلی مهم است که مردم ما یک طرف نگران بیماری باشند و یک طرف نگران تامین مایحتاج اساسی در فروشگاه‌ها. ما جز آن کشور‌ها نیستیم. هر ساعتی و هر وقتی مواد غذایی در اختیار آنهاست. همه تلاش می‌کنند؛ ببینید اگر بیمارستان‌های ما یک ساعت برق نداشته باشند چه خواهد شد. اگر بیمارستان‌ها ما یک ساعت آب نداشته باشند، گاز نداشته باشند، آمبولانس‌ها بنزین نداشته باشد ببینید چه می‌شود؛ همه چیز الحمدالله در کنار هم مهیاست.

 

او افزود: تمام پالایشگاه‌ها و چاه‌های نفت، مراکز تولید برق و نیروگاه‌ها، تصفیه خانه‌های آب در سراسر کشور‌‏ و سیستم حمل و نقل کشور همه فعال هستند. نیرو‌های مسلح ما برای تامین امنیت همه جا پای کار هستند، هر جا لازم باشد نیروی انتظامی، بسیج، سپاه و ارتش همه هستند. این یک افتخار بزرگ برای جمهوری اسلامی در چنین شرایطی است.

 

روحانی گفت: ما در این دو هفته تعطیلات یک هفته با خواهش و توصیه با مردم صحبت کردیم و در هفته دوم کمی قدم‌های سختگیرانه برداشتیم. من می‌خواهم از آن هفته اول خیلی تشکر کنم. هفته اول هیچ اجباری در کار نبود، هیچ پلیسی جلوی راه هیچ ماشینی را نمی‌گرفت. فقط توصیه شده بود مردم به سفر نروند و اصول بهداشتی را رعایت کنند، در خانه‌ها بمانند. من وقتی از استاندار هرمزگان سوال کردم امسال نسبت به نوروز پارسال کاهش مسافران نوروزی چقدر بوده است؛ گفت ۹۴ درصد. خیلی مهم است.

 

او افزود: استاندار خراسان رضوی به من اعلام کرد ۷۸ درصد کاهش مسافر داشتیم خیلی این نکته مهم است. این فرهنگ بلند مردم است؛ باید تواضع کنیم در مقابل این مردم، در برابر این مردم باید سپاسگزار باشیم. خودشان توجه کردند و پزشکان عزیز ما، وزارت بهداشت ما از طریق صدا و سیما با مردم صحبت کردند. گفتند بهترین راه این است در خانه بمانید همه گوش کردند و قبول کردند. اکثریت قاطع مردم گوش کردند.

 

رئیس جمهور اضافه کرد:برخی استان‌ها گفتند ۶۰ درصد کاهش حجم ورودی مسافر داشتند و به طور متوسط نزدیک ۷۰ درصد مردم از سفر اجتناب کردند و  ۳۰ درصد از مردم که توجه نکردند باید به این موضوع توجه کافی را داشته باشند. اما این اخلاق مردم، فرهنگ مردم، بزرگواری مردم، مهربانی مردم و توجه مردم به حقوق دیگری خیلی قابل قدر دانی است آن حق‌الناس که می‌گوییم همین جاست.

 

روحانی گفت: بزرگترین حق‌الناس این است که من به صورتی رفتار کنم که به دیگری ضرر نزنم اگر خدایی نکرده من کرونا گرفتم، به خانواده‌ام نگفتم این یکی از خیانت‌های بزرگ است. بهترین راه مقابله با ویروس کرونا در جامعه حفظ فاصله با افراد است. فاصله گذاری اجتماعی جایش اینجاست.

 

حجت الاسلام روحانی افزود: امیدوارم همه به کار‌های خود عمل کنند که نیاز به مجازات کسی نباشد؛ اصل طرح فاصله گذاری اجتماعی تا ۱۵ فروردین است. با همکاری مردم کار‌ها پیش می‌رود؛ بدانیم این طرح به نفع همه است، تمام این طرح‌ها برای این است که از این بلیه خارج شویم.

 

رئیس جمهور ادامه داد: امروز طرحی را وزارت بهداشت به جلسه ستاد مقابله با کرونا ارائه کرد که مبنای این طرح این است که هر کسی که به این ویروس مبتلا شده است تا ۲ هفته خود را قرنطینه کند؛ ما از این افراد می‌خواهیم خود را حتی المقدور از جامعه دور کنند. اگر این افراد این طرح را رعایت نکردند یک طرحی را کمیته امنیتی و انتظامی باید برای برخورد با این افراد ایجاد کنند.

 

او افزود: نسبت به شایعه پردازان نیز امروز بحث شد و کسانی که مردم را در این شرایط در حالت اضطراب و استرس قرار می‌دهند از همکاران نزدیک کرونا هستند. ما بر خرید و فروش اینترنتی تاکید کردیم که مردم نیاز‌های خود را تا حد امکان از طریق اینترنت تامین کنند؛ هر زمانی که ستاد کرونا به ما ابلاغ کرد که دیگر با روند افزایش مواجه نیستیم آن زمان می‌توانیم به شرایط قبل از کرونا بازگردیم.

 

او افزود: ۲۰ درصد بودجه امسال یعنی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به بحث کرونا تخصیص داده شد. ۱۰۰  هزار میلیارد تومان بعنوان وام یا تسهیلات ارزان قیمت به افرادی که دچار مشکل شده‌اند قرار خواهد گرفت. البته تسهیلات بیش از این رقم است و برای نمونه، در زمینه مالیات، بیمه، عوارض شهرداری، اقساط بانکی و هزینه آب و برق و گاز هم مهلت چند ماهه داده‌ایم.

 

او ادامه داد: ۸ هزار میلیارد تومان برای پرداخت نقدی به ۳ میلیون نفر و تسهیلات برای ۴ میلیون خانوار و همچنین ۵ هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داده‌ایم.

 

روحانی افزود: ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت و اقساط ۲ ساله با نرخ ۱۲ درصد آماده کرده ایم که در اختیار کسب و کارهای تحت فشار قرار می‌گیرد.

 

روحانی با بیان اینکه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان علاوه بر بودجه سال آینده برای جلوگیری از خسارت فوق‌العاده به کشور اختصاص داده شده است، گفت: به مردم اطمینان می‌دهیم که دولت، وزارت راه و شهرسازی، صمت، امورخارجه، بخش بهداشت و درمان، نیرو‌های مسلح و تمام وزارتخانه‌هایی مانند نفت نیرو که نیازمندی‌ها را تأمین می‌کنند، پای کار هستند.

 

او در پایان ضمن تقدیر از پاسداران و سپاه به دلیل خدمت به کشور و دفاع از امنیت، به شهدای پاسداران درود فرستاد و بیان کرد: ان شاء الله سال بسیار خوبی برای آن‌ها و ملت عزیز ما باشد. موفقیت همه طرح‌های ما در سایه وحدت و اتحاد صورت می‌گیرد و این چنین، این مسیر را تا موفقیت کامل پیش خواهیم برد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.