چند نکته درباره فروش سهام عدالت

چند نکته درباره فروش سهام عدالت

[ad_1]

با آزادسازی سهام عدالت، هر فرد سهامدار می‌تواند مدیریت سهام عدالت خود را به عهده گیرد و در صورت تمایل اقدام به فروش سهام خود کند.

 

***

آزادسازی سهام عدالت

آزادسازی سهام عدالت از تاریخ 10 اردیبهشت‌ماه 1399 آغاز شد و سهامدارانی که قصد آزادسازی سهام عدالت خود را داشتند، می‌توانستند تا تاریخ 29 خردادماه 1399، با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.ir روش مدیریت سهام عدالت خود را انتخاب کنند.

آن دسته از سهامدارانی که تمایل داشتند مدیریت سهام عدالت خود را شخصاً به عهده بگیرند، با انتخاب گزینه آزادسازی به روش مستقیم در سامانه سهام عدالت، می‌توانستند مدیریت سهام عدالت و اختیار فروش آن را به دست آورند و در صورت تمایل اقدام به نگهداری یا فروش سهام عدالت خود کنند.

درصورتی‌که سهامدار، تمایلی به آزادسازی مدیریت سهام عدالت خود به روش مستقیم نداشت، به‌صورت پیش‌فرض روش مدیریت غیرمستقیم برای سهامدار انتخاب می‌شد. در روش غیرمستقیم مدیریت سهام عدالت فرد، توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی صورت می‌پذیرفت و فرد مدیریتی روی سهام عدالت خود جهت نگهداری یا فروش آن نداشت.

با به پایان رسیدن زمان آزادسازی، امکان فروش سهام عدالت طی چند مرحله به سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده بودند، داده شد.

سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری فارابی

سهامدارانی که قصد فروش سهام عدالت یا مشاهده ارزش روز دارایی خود را دارند، می‌توانند به سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری فارابی یا همان سامانه سعدی به نشانی edalat.farabixo.com مراجعه کنند.

در سامانه سعدی ارزش روز دارایی سهامدار قابل‌رؤیت بوده و علاوه بر آن سهامدارانی که تمایل به فروش بخشی از سهام عدالت خود را داشته باشند، می‌توانند با انتخاب گزینه فروش در سامانه فروش سهام عدالت به نشانی https://edalat.farabixo.com/ بخشی از سهام خود را به فروش رسانند.

جهت استفاده از امکانات سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری فارابی، می‌توانید به نشانی اینترنتی edalat.farabixo.com مراجعه کرده و با ورود کد ملی و شماره تلفن همراه خود، وارد این سامانه شوید.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که شماره تلفن وارد شده در سایت edalat.farabixo.com  می‌بایست با شماره‌ای که در زمان ثبت‌نام سهام عدالت ارائه کرده‌اید، یکسان باشد.

در صورت مغایرت شماره وارد شده در سامانه سعدی با شماره ارائه شده در هنگام ثبت‌نام سهام عدالت، سهامدار می‌تواند ابتدا با مراجعه به سامانه سهام عدالت به نشانی samanese.ir مشخصات خود را اصلاح کند و پس از آن وارد سامانه سعدی به نشانی  edalat.farabixo.com شود.

دریافت وجه حاصل از فروش سهام عدالت

سهامدارانی که گزینه فروش سهام عدالت را در سامانه فروش سهام عدالت کارگزاری فارابی انتخاب می‌کنند، پس از فروش بخشی از سهام خود، وجه حاصل از فروش را توسط این سامانه دریافت می‌کنند.

توجه داشته باشید که نوسانات قیمتی جز ذات بازار سرمایه است، بنابراین فروش سهام عدالت در بورس ممکن است به دلیل همین نوسانات زمان‌بر باشد، از همین رو زمان دقیقی جهت واریز وجوه حاصل از فروش نمی‌توان اعلام کرد.

توجه به این نکته نیز برای سهامداران خالی از لطف نیست که ارزش روز سهام عدالت با توجه به نوسانات موجود در بورس، دائماً تغییر می‌کند.

در مواقعی که بورس بنا به دلایلی با افت مواجه می‌شود، سازمان بورس جهت کنترل التهاب بازار، اجازه فروش سهام عدالت را نمی‌دهد؛ بنابراین سهامداران توجه داشته باشند که به دلیل موارد ذکر شده، واریز وجوه حاصل از فروش سهام عدالت، در سامانه سعدی می‌تواند با تأخیر صورت پذیرد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *