ویژگی های یک کتاب خوب برای کودکان

[ad_1]

قصه گویی از متد های تاثیر گذار تربیت شخصیت کودکان است که نه تنها لذت وافری برای آنان به همراه دارد بلکه زمینه ساز رشد فکری، روحی و بروز خلاقیت نیز می شود. والدین باید از این روش کارآمد بهره گیرند تا در آینده شاهد فرزندی شاد و موفق باشند. در این مطلب قصد داریم مزایای تاثیر گذار قصه گویی برای کودکان را مرور کنیم، با ما همراه باشید. 

اهمیت روایت قصه و داستان برای کودکان چقدر است؟

انسان بدون رویا ذره ذره می میرد بدون آنکه شوقی برای زندگی داشته باشد برای پیشگیری از این اتفاق برای فرزندان خویش می بایست از خردسالی برنامه ای مدون داشته باشید. 

روایت داستان و قصه اگرچه فعالیتی به ظاهر ساده است اما علاوه بر سرگرم شدن، آگاهی به کودک می بخشد که می تواند در عملکرد فردی و اجتماعی نیز رضایت عمیق قلبی را به دست آورد. 

اگر مایلید فرزندتان جسارت شکست مرز های درونی و به تصویر کشیدن استعداد و علایق خویش داشته باشد، به تغذیه روح او توجه جدی داشته باشید که این اتفاق همچون سکوی پرتابی زندگی آینده او را متحول می کند. 

کارشناسان و متخصصان حوزه کودک نیز قصه گویی را به عنوان شیوه کامل و استاندارد آموزش غیر مستقیم معرفی می کنند که نه تنها برای کودکان نرمال حتی کودکانی که درگیر مشکلاتی همچون پرخاش و یا لجبازی هستند نیز تاثیرات شگرفی دارد. با ما همراه باشید تا درباره این روش آرام بخش و مزایای شگفت آن بیشتر بدانید.

پیشنهاد می کنیم برای خواندن صد ها قصه صوتی کودکانه به سایت رادیوکودک مراجعه نمائید.

https://radiokodak.com/term/5496

قصه صوتی کودکانه - رادیوکودک

۱۸ فایده از داستان گویی کودکان

داستان گویی تنها فعالیتی سرگرم کننده نیست بلکه با مزایای شگرف توانسته در استراتژی های درمانی نیز بسیار تاثیر گذار باشد و روند تسهیل و اصلاح مشکلات کودکان را تسریع کند. 

مزایای قصه گویی تنها محدود به افزایش آگاهی نیست بلکه بعنوان روشی کارآمد در آموزش غیر مستقیم مطرح است. اگر تا قبل از این نگاهی جدی به داستان گویی و قصه سرایی نداشته اید، در ادامه به ۱۸ مزیت مهم آن اشاره می شود تا شما نیز از این فعالیت خوشایند بهره ببرید و در رشد شخصیت فرزندتان تاثیر بگذارید. 

۱- تثبیت فضائل اخلاقی در شخصیت کودکان

داستان شاید برای افراد بزرگسال فقط روایت یک موضوع باشد اما ذهن خلاق کودکان از این فرصت برای تجسم و تخیل بهره می گیرد. بی جهت نیست که کارشناسان توصیه می کنند داستان هایی با مفاهیم صداقت، درستی، قدر دانی انتخاب شوند تا کودک با حساسیت های اخلاقی جامعه بیشتر آشنا شود و تعهد شخصیتی داشته باشند.

۲- آشنایی با فرهنگ های مختلف

روش آموزش مستقیم آداب و رسوم و ریشه و تاریخچه مناطق مختلف بصورت مستقیم بازدهی چندانی ندارد اما داستان پردازی فرصتی شگرف فراهم می کند تا علاوه بر سرگرم شدن، آموزش درستی نیز صورت گیرد.

۳- تقویت مهارت شنیداری

از دیگر مزایای تشریح داستان تقویت مهارت شنیداری است. کودک برای رمزگشایی از داستان تمرکز و توجه خود را به راوی معطوف می کند تا با شخصیت های داستان همزاد پنداری عمیق تری داشته باشد.

۴- تحریک حس کنجکاوی کودکانه

اگر در انتخاب موضوع داستان و نمایش عکس العمل موفق ظاهر شوید، کودکان حس کنجکاوی عمیقی برای مطلع شدن از داستان خواهند داشت که این اتفاق علاوه بر آموزش مهارت های مختلف به درخشش آن ها نیز منجر می شود.

۵- بهبود قدرت تجسم

داستان سرایی ایده جذاب و لوکسی است که بدون استرس و اضطراب شرایطی فراهم می کند تا کودک از نظر قدرت تخیل و تجسم نیز رشد بینظیری داشته باشد. فراموش نکنید که حتما داستانی انتخاب شود که به روحیه فرزندتان بخورد و عناصر خیالی و تخیلی به درستی مطرح شده باشند.

۶- تقویت تمرکز

بسیاری از کودکان به ویژه آنان که درگیر بیش فعالی هستند با مشکلات تمرکز مواجه اند. روایت داستان راهکاری امتحان شده است که کمک می کند بدون دردسر تمرکز کودک افزایش یابد.

۷- آشنایی با کلمات جدید

ذهن کودک مانند مزرعه ای است که در آن هیچ کشتی صورت نگرفته است. می توانید با انتخاب داستان های جذاب و آموزنده بذر آموزش را درست بکارید. حتما داستانی را انتخاب کنید که علاوه بر داشتن لغات کودکانه تاثیر گذار به تقویت مهارت سخن وری آن ها نیز کمک کند.

۸- حل چالش های یادگیری

قصه گویی بعنوان راهکاری غیر مستقیم و تاثیر گذار سبب می شود که فرآیند یادگیری بازده چند برابر داشته باشد و در رمزگشایی از موضوعات علمی و حتی مهارت های شخصی نیز تاثیر بسیاری بگذارد. 

۹- تقویت هوش هیجانی

موفقیت فرزندان آرزوی هر پدر و مادری است که بی ارتباط با داشتن هوش هیجانی نیست. شاید اگر بدانید که در سایه داستان سرایی توسعه و تقویت هوش هیجانی نیز به دست می آید نگاه جدی تری به آن خواهید داشت.

۱۰- آموزش همدلی

اگر شما ساعت ها وقت صرف کنید و به کودک درباره درک احساسات دیگران و شناخت موقعیت آن ها توضیح دهید تاثیر آن کمتر از داستان های چند دقیقه ای با داشتن موضوعات همدلانه باشد.

۱۱- بهبود مهارت های ارتباطی

شاید اولین بار باشد که این راز را می شنوید که شنیدن داستان ها و درک مفاهیم آن چه تاثیر باور نکردنی در تقویت مهارت های ارتباطی و مراوده های کلامی دارد. 

۱۲- کاهش استرس و اضطراب

ذهن قدرتمند کودکانه فرصت شگرفی فراهم می کند که بتوانند با فانتزی ها داستان ارتباط برقرار کنند. این اتفاق نه تنها به تقویت اعتماد به نفس منجر می شود بلکه استرس و اضطراب را نیز از ذهن آنان بیرون می کند و دلی قرص را به ارمغان می آورد. 

خانواده غالبا در گذشته با خواندن لالایی های مختلف سعی در کاهش استرس اضطراب کودکان داشتند اما این روزها لالایی ها جای خود را به داستان ها و قصه های صوتی داده اند.

برای این منظور پیشنهاد می کنیم به صفحه لالایی کودکانه در سایت رادیوکودک مراجعه نمائید.

https://radiokodak.com/term/5480

لالایی کودکانه - رادیوکودک

۱۳- تقویت عملکرد حافظه

حتما علاقه کودک خود را بشناسید تا بتوانید در پرورش استعداد و تقویت حافظه تاثیر داشته باشید. کودکان به راحتی با داستان همزاد پنداری می کنند و حتی در دنیای کودکانه خود را بجای شخصیت های مختلف می گذارند بنابراین همواره داستان هایی با مفاهیم ارزشمند انتخاب کنید تا تقویت حافظه به درستی صورت گیرد و تصویر ذهنی جذابی در ذهن آنان نقش ببندد.

۱۴- تسهیل یادگیری در دانشگاه

آموزش در مقاطع تحصیلی به ویژه دانشگاه برای گروهی بشدت آسان است و برخی چالش جدی دارند. دانشجویانی که دوران کودکی آن ها همواره با داستان سرایی سپری شده است در یافتن سرنخ های آموزشی و یادگیری مطالب دانشگاهی موفق تر ظاهر می شوند. 

۱۵- همراهی کودک برای داستان پردازی

بسیاری از کودکان در ابتدای فعالیت داستان سرایی ممکن است چندان همراه و همدل نباشند اما با انتخاب داستان های جذاب و مهیج نه تنها شور و نشاط مضاعفی پیدا می کنند بلکه مایلند در روایت موضوع نیز با تقلید صدا یا واکنش های بدنی نقشی داشته باشند. 

خوشبختانه امروزه به داستان پردازی بعنوان هنر پویا و رو به رشد نگاه می شود که پتانسیل بالایی برای جذب کودکان دارد.

۱۶- شناخت آموزه های زندگی حقیقی

داستان سرایی تنها یک فعالیت ساده و سرگرم کننده نیست بلکه کودک با عقاید و تجربه های زندگی آشنا می شود و حتی از رفتار شخصیت ها الهام می گیرد بی جهت نیست که آن را جلوه بدیعی از آموزش غیر مستقیم می دانند که در زندگی مدرن می تواند نه تنها هوش، خلاقیت و ذهن آن ها را تقویت کند بلکه به آن ها جسارتی می دهد که برای کشف دنیای بیرون آماده شوند.

۱۷- اعتماد به نفس برای اکتشاف دنیای درون 

داستان سرایی پتانسیلی دارد که به کودکان برای شکست مرز های درونی کمک شایانی می کند. آن ها می آموزند که برای شناخت توانمندی ها و علایق چگونه افکار و احساسات خود را بروز دهند تا در صحنه زندگی همچون الماس بدرخشند. 

خواندن داستان و گوش دادن به آن برای گروه دانش آموز نیز خالی از لطف نیست علاوه بر اینکه خستگی و رخوت را از تن بیرون می کند، آنان را در مسیری هدایت می نماید تا با کمک اعتماد به نفس و خودشناسی شخصیت منحصر بفردی را بر جای بگذارند. 

داستان کودکانه

۱۸- درمان اختلالات و مشکلات رفتاری در کودکان

مزایای داستان سرایی و روایت قصه به همینجا ختم نمی شود بلکه تربیت اجتماعی، عاطفی و اخلاقی نیز در سایه آن پدید می آیند. کودک از این طریق می آموزد بدون استرس و اضطراب در زندگی قوانین و هنجار های اجتماعی را اجرا کند.

اختلالات و مشکلات سنین کودکی بسیارند که قصه گویی بعنوان روش درمانی غیر مستقیم نه تنها آن ها را با علت مشکل رو به رو می کند بلکه راهکار های مقابله و فائق شدن را نیز به نمایش می گذارد. برای مثال قصه خوانی تاثیر بسیار مثبتی بر گفتار درمانی کودک 2 ساله داشته است.

در این متد درمانی معمولا قصه کودکانه مناسب و مختلف انتخاب می شوند که در عین جذابیت جنبه آموزشی نیز دارند بی جهت نیست که کارایی چند برابری به ارمغان آورده اند.

https://radiokodak.com/node/5827 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *