نکاتی که باید در آگهی‌های استخدام به آن‌ها توجه کرد

[ad_1]

آگهی استخدام نخستین پل میان شرکت و کارمند است، از همین رو همچون ویترین جلوه می‌کند. بنابراین، هم کسانی که قصد استخدام دارند و هم البته کسانی که به‌دنبال استخدام در یک شرکت معتبر هستند، باید به آگهی استخدام توجهی ویژه داشته باشند. در ادامه به مهم‌ترین نکاتی که نویسنده‌ی آگهی استخدام و همچنین کارجو باید به آن‌ها توجه کنند پرداخته خواهد شد.

ثبت آگهی استخدام

نکات مهم برای نوشتن آگهی استخدام

1- واضح بنویسید
واقعیت این است که اگر همکاری با شما یا با شرکت شما برای کارجو مفید باشد، هیچ دلیلی برای ابهام‌نویسی وجود نخواهد داشت. بنابراین اگر واقعاً به شرکت و رویه‌ی آن ایمان دارید، واضح بنویسید. به کارجو بگویید که عمده‌ی کارهایی که از او توقع دارید چه کارهایی هستند، به او بگویید که بهتر است چه مدارکی داشته باشد، چه مقدار تحصیلات داشته باشد، به او بگویید که دستمزد چقدر است، نحوه‌ی پرداخت آن به چه صورت است.
همچنین برای آن‌که موجب حس اعتماد در کارجو شوید، مبهم ننویسید. نام سازمان یا شرکت را بنویسید، از نحوه‌ی کارتان بگویید و خلاصه شرکت را به او معرفی کنید.

2- یک‌طرفه ننویسید
یکی از بدترین مواردی که در نوشتن آگهی استخدام در ایران رایج است، نوشتن متن آگهی استخدام به‌شکل طلبکارانه است. بسیاری از آگهی‌های استخدام، به‌گونه‌ای نوشته شده‌اند که در آن‌ها فقط خواست‌های شرکت ذکر شده‌است. در آن‌ها ذکر نشده‌است که کارجو درصورت آغاز همکاری با شرکت چه چیزی یا چه چیزهایی نصیب می‌شود. این در حالی است که آگهی استخدام حرفه‌ای دو‌طرفه است.
در آگهی استخدام حرفه‌ای شرکت آن‌چه که می‌خواهد را می‌نویسد و همچنین به کارجو می‌گوید که از همکاری با شرکت چه چیزی عایدش می‌شود یا به عبارت بهتر مزایای همکاری با شرکت چه مواردی هستند.

3- خلاصه بنویسید
بسیاری از آگهی‌های استخدام طولانی اصلاً مطالعه نمی‌شوند، بنابراین سعی کنید اطلاعاتی که فکر می‌کنید مهم اند را خلاصه و فهرست‌وار بنویسید. به‌عنوان مثال، به‌جای آن‌که در چند پاراگراف بنویسید که در چه موقعیتی به‌دنبال کارمند هستید، چه مدارکی مدنظرتان هستند، سن یا جنسیت برای‌تان مهم است و موارد این قبیل، می‌توانید از فرمت زیر استفاده کنید:
    • موقعیت شغلی: مدیر دیجیتال‌مارکتینگ
    • حداقل مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد از دانشگاه دولتی
    • وظایف: …
    • حداقل سن: …
    • حداکثر سن: …
    • و … 

4- محترمانه بنویسید
به‌هنگام نوشتن آگهی استخدام سعی کنید از حالت امری یا دستوری اجتناب کنید و در عوض از افعال و واژگان محترمانه استفاده کنید.

5- از تصویر به‌خوبی استفاده کنید
تصویری از محیط شرکت، از رابطه‌ی خوب کارکنان و موارد این قبیل به‌شدت روی کارجو تأثیر مثبت می‌گذارد. همچنین استفاده از تصویر کنار جمله‌ها می‌تواند به زیباسازی ظاهری آگهی هم کمک کند.

6- غلط املایی نداشته باشید
چنان‌که در بالا هم گفته شد، آگهی استخدام نخستین واسطه میان شرکت و کارجو است و به‌نوعی همچون ویترین عمل می‌کند. درصورتی‌که در متنی که برای آگهی استخدام می‌نویسید، اغلاط املایی یا حتی فقط یک غلط املایی وجود داشته باشد، قطعاً اعتبار شرکت برای یک درصد هم که شده نزد کارجویِ کاربلد از بین خواهد رفت.

7- غلط نگارشی نداشته باشید
ماجرای غلط املایی برای غلط نگارشی هم صادق است. متنی که می‌نویسید باید اصولی، صحیح و بدون اغلاط نگارشی باشد، درغیراین‌صورت همان داستان غلط املایی تکرار می‌شود.

8- عنوان آگهی را از نظر دور ندارید
نخستین چیزی که کارجو از آگهی استخدام می‌بیند، عنوان آن است. عنوان آگهی باید بتواند کارجو را برای کلیک روی آگهی ترغیب کند. عنوان باید دقیق، خلاصه و جذاب باشد.

ثبت آگهی

نکاتی که کارجو باید در مورد آگهی استخدام بداند

واقعیت این است که آگهی استخدام به‌عنوان پل کارجو و شرکت، باید بتواند هر دو را راضی کند. شما به‌عنوان کارجو نباید هر آگهی استخدامی را جدی بگیرید و نباید برای هر آگهی‌ای که دیدید رزومه ارسال کنید.
نکته‌ی مهم این است که برخی آگهی‌های استخدام اصلاً آگهی استخدام نیستند، بلکه روشی برای دریافت اطلاعات شما هستند. توضیح آن که برخی از افراد یا گروه‌ها به‌واسطه‌ی انتشار آگهی استخدام در وب‌سایت‌ها و مجلات مختلف، رزومه‌های زیادی دریافت می‌کنند. این رزومه‌ها در کمترین حالت حاوی نام، نام خانوادگی، تلفن، آدرس ایمیل، سن، میزان تحصیلات و سوابق کاری هستند. می‌دانید که درحال‌حاضر بسیاری از سازمان‌ها و حتی استارت‌آپ‌ها برای تبلیغات‌شان نیاز به مخاطبین هدف دارند.
آن افراد یا گروه‌ها که رزومه‌های کارجویان زیادی را دریافت کرده‌اند، آن‌ها را دسته‌بندی کرده و به استارت‌آپ‌ها یا سازمان‌هایی که به‌دنبال مخاطبین هدف هستند می‌فروشند.
بهتر است در کل به آگهی‌هایی که کلی‌گویی می‌کنند اعتماد نکنید. به‌عنوان مثال:
یک شرکت معتبر در تهران به‎دنبال یک کارشناس حسابداری با حقوق مکفی است. برای استخدام، رزومه را به ایمیل ارسال کنید.
احتمالاً تاکنون از این اگهی‌ها دیده‌اید. نه مشخص است که کدام شرکت است، نه مشخص است که دستمزد چه میزان است، نه مشخص است که شرایط کار چیست، تنها چیزی که می‌خواهد رزومه‌ی شماست.
واقعاً چند شرکت پیدا می‌شوند که آنقدر بیکار باشند که خواهان رزومه‌ی افراد متعددی باشند؟ وقتی می‌شود با مشخص‌کردن دستمزد، جنسیت، ساعات کاری و معیارهای دیگر، میزان رزومه‌هایی که ارسال می‌شوند را کم و درعین‌حال دقیق کرد، چرا باید به‌گونه‌ای اگهی نوشت که فقط حجم رزومه‌ها بالا برود؟
نکته‌ی دیگر آن‌که به متن اگهی دقت کنید. ببینید آیا اغلاط نگارشی یا املایی ندارد؟ ببینید متن به‌صورت حرفه‌ای نوشته شده‌است یا نه؟! معمولاً شرکتی که ارزش داشته باشد، آگهی استخدامی که اغلاط نگارشی یا املایی دارد منتشر نمی‌کند.
در آخر آن‌که – خصوصاً اگر در شهرهای شلوغ از جمله تهران زندگی می‌کنید – پیش از مراجعه‌ی حضوری تمامی شرایط کار را جویا شوید. اگر در آگهی استخدام ساعت کاری، دستمزد، بیمه و بسیاری موارد دیگر که مهم اند ذکر نشده بودند، با شرکت تماس بگیرید و در مورد آن‌ها جویا شوید؛ اگر از شما خواستند که سر این مسائل به‌صورت حضوری به توافق برسید، بهتر است وقت‌تان را چندان تلف نکنید و شلوغی شهر را به‌خاطر یک آگهی مبهم تحمل نکنید و البته وقت‌تان را هدر ندهید.

هم‌چنین در صورتی‌که شما کارفرما هستید و بدنبال درج آگهی استخدام هستید و یا یک فرد کارجو هستید و به دنبال مشاهده آگهی‌های استخدام هستید، می‌توانید از استارت‌آپ «راگهی» استفاده کنید و اقدام به ثبت آگهی و یا مشاهده سایر آگهی‌ها کنید. ثبت آگهی در راگهی رایگان می‌باشد و شما فقط برای آگهی ویژه و یا نردبان‌کردن آگهی می‌توانید هزینه پرداخت کنید. راگهی دارای نشان نماد اعتماد الکترونیک (اینماد) از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) می‌باشد و به غیر از وب‌سایت دارای اپلیکیشن اختصاصی می‌باشد که اپلیکیشن آن در گوگل‌پلی و کافه بازار نیز به ثبت رسیده است. همین حالا راگهی را نصب کنید و اقدام به ثبت رایگان آگهی کنید.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *