نقش جریانات سیاسی در ایجاد یک رسانه مستقل چگونه است ؟

نقش جریانات سیاسی در ایجاد یک رسانه مستقل چگونه است ؟

[ad_1]

رسانه های مستقل در بسیاری از نقاط دنیا به بخش اقتصادی مقتدر و مستقل از دولت متکی است. حتی در بعضی نقاط این حوزه خصوصی مقتدر است که دولت را نیز شکل می بخشد.

 

بدنه اصلی خبر

رسانه مستقل بیش از آنکه یک امکان باشد یک گرایش است که رسانه ها با توجه به میزان پایبندی به اصول حرفه ای، اخلاقی و شرایطی که در آن قرار می گیرند، دچار ضعف و قوت می شوند. باید گفت چنانچه مفهوم «استقلال» را برای رسانه ها فرض بگیریم بر سر یک طیف آن رسانه های حزبی و دولتی قرار دارند که دارای کمترین میزان استقلال هستند و بر سر طیف دیگر، رسانه های خصوصی وجود دارند که دارای بیشترین استقلال هستند.

اما همین رسانه های خصوصی هم تابع، مالکیت نیروی انسانی و شرایط سیاسی اقتصادی هستند که در آن فعالیت می کنند. لذا با اکتساب قبول این فرضیه، به نظر می رسد استقلال به مفهوم بی طرفی کامل در انتخاب و پردازش و انعکاس محتوای اخبار تقریبا دست نیافتنی است ولی این امکان وجود دارد که یک رسانه بتواند حرفه ای و اخلاقی تر عمل کند.

 به عنوان مثال اصل خبر را از تحلیل جدا کرده و به مخاطب اجازه داد از اصل خبر به شیوه یی حرفه یی مطلع شود و در این حال تحلیل های کارشناسی را که خالی از گرایش نیست، نیز داشته و از آن مطلع شود.

یک رسانه مستقل این فرصت را به مخاطب خود می دهد که به دور از قضاوت و جانب گیری از اصل اتفاق باخبر شود و تجزیه تحلیل خود را داشته باشد.

به عبارت دیگر این رسانه ها می توانند از فساد و دورغگویی جلوگیری کنند و از طرف دیگر چشم و گوش عام مردم و نماینده ای از آنان باشند.

رسانه های مستقل در بسیاری از نقاط دنیا به بخش اقتصادی مقتدر و مستقل از دولت متکی است. حتی در بعضی نقاط این حوزه خصوصی مقتدر است که دولت را نیز شکل می بخشد.

در همین راستا نبود بخش اقتصادی قوی و مستقل از دولت در ایران باعث می شود تا رسانه ها به احزاب و نهادهای حکومت وابسته شوند و همین امر به تضعیف آنها منجر می شود و آنها را به رفت و آمد دولت ها وابسته می کند. – اگرچه استفاده احزاب و گروه های سیاسی از رسانه به عنوان تریبونی برای انتقال دیدگاه های خود پدیده ای غیرقابل نفی و خدشه است، اما گاه این رسانه ها در قامت رسانه های خصوصی در میان افکار عمومی ظاهر شده اند و با ورود به تمامی بخش ها عملا از یک تریبون و ارگان رسمی یک حزب و جریان سیاسی، در قالب یک رسانه عمومی که به صورت نا محسوس برای القا  تفکرات حزبی خود در قالب رسانه ای غیرحزبی و به ظاهر بی طرف تلاش می کرد، بروز یافتند و از این رو است که چنانچه رسانه خصوصی که وابسته به جریانات سیاسی هم نبوده اما آن هنگام که جریان یا گروهی را مورد نقد قرار می داده متهم به دفاع از جریان مقابل می شده است.

 

 

برخورداری یک جامعه از رسانه های مستقل و پرسشگر از جمله رسانه ی بازخبر می توانند به عنوان یک سوپاپ اطمینان، نقش ویژه ای در امنیت و پیشرفت و توسعه یک کشور و رفع تهدیدات سیاسی و فرهنگی و مشروعیتی از دولت مستقر، ایفاء نماید، و در عین حال مانع از انباشت مطالبات بدون پاسخ مردم در لایه های اجتماع ، و تبدیل آن به یک تهدید  و شورش اجتماعی شود.

 و بالاخره اینکه، رسانه ، خبر و روزنامه به عنوان ابزاری کم هزینه و مهم برای نظارت مردمی بر عملکرد دستگاههای دولتی و حکومتیِ اداره کننده کشور، در اختیار دولت ها و ملت هاست، تا با بهره گیری از این ابزار نوین، انتقال واقعیت ها و اطلاعات به کارگزاران حکومتی، و نظارت بر عملکردها به درستی صورت پذیرد و در عین حال، از بروز شایعات و ترویج آن در سطح اجتماع و جامعه جلوگیری نماید و همه ی رویدادها ، اتفاقات و اطلاعات را همانند یک ظرف شیشه ای در منظر و دید عموم مردم و جامعه قرار دهد.

ما در پایگاه خبری بازخبر با هدف ایجاد رسانه ای مستقل برای مردم ایران در سرویس های خبری سیاسی،اجتماعی،فرهنگی ورزشی و اقتصادی به نشانی اینترنتی bazkhabar.ir شرایطی را برای اطلاع رسانی شفاف و مستقل برای شما به وجود آورده ایم.

بازخبر و بازکوکی ( فروش اینترنتی کیک و شیرینی در بندرعباس ) از استارت آپ هایی هستند که از خدمات شرکت ایده نوین تجارت لاتیدان به شمار می آیند.

اینوتایم و دایره تی وی ، از دیگر محصولات و خدمات شرکت ایده نوین تجارت لاتیدان خواهد بود که در آینده نه چندان دور از آن رو نمایی می گردد.

 

 

 

 

 

محتوای فوق تبلیغاتی است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *