ناگفته‌هایی از نقش حاج قاسم در جنگ ۳۳ روزه

ناگفته‌هایی از نقش حاج قاسم در جنگ ۳۳ روزه

[ad_1]

گروه مقاومت-رجانیوز: «الحاج حسین الخلیل» معاون سیاسی دبیر کل حزب‌الله با حضور در شبکه «المنار» جزئیاتی جدید از پشت‌پرده جنگ ۳۳ روزه میان لبنان و رژیم صهیونیستی در ژوئیه ۲۰۰۶ را تشریح کرد.

 

به گزارش رجانیوز به نقل از فارس، الخلیل به نقل از «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله هنگام دیدن پیکرهای شهدای جنگ مذکور در آن زمان گفت: با دیدن تصویر هر شهیدی حس می‌کنم که برخی از مسؤولان [وقت] لبنانی در کشتار این شهدا شریک هستند؛ آنها در ضربه زدن از پشت به این شهدا مشارکت کردند.

 

وی در ادامه از دیدار «طوفانی» «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان و «فواد سنیوره» نخست‌وزیر اسبق در زمان جنگ ژوئیه پرده برداشت و گفت، سینیوره در پیش‌نویس سخنرانی خود در کنفرانس رم از خواسته‌های دشمن پیشی گرفته بود و بری مخالف با رفتن وی به کنفرانس مذکور بود. سنیوره در اوج جنگ می‌گفت که «مزارع شبعا» لبنانی نیست و این درخواست را داشت که به پرونده آن به شورای امنیت ارجاع داده شود تا درباره آن تصمیم‌گیری شود.

 

 وی ادامه داد: پس از رفتن «کاندولیزا رایس» (وزیر امور خارجه وقت آمریکا) از بیروت، هیأت‌های آمریکایی یکی پس از دیگری به لبنان آمدند و شروطی را مطرح کردند اما با رد این شروط برای آتش‌بس، آمریکا و اسرائیل به مرحله ناامیدی رسیدند.

 

 

 

الخلیل گفت: آمریکایی‌ها در مقابل آتش‌بس، خواستار تحویل سلاح سنگین حزب‌الله و استقرار نیروهایی از تابعیت‌های مختلف در طول مرز زمینی لبنان و سوریه بودند و ما این شروط را رد کردیم.

 

وی افزود، دیداری هم با یکی از مقامات بلندپایه حزب «تیار المستقبل» [رقیب حزب‌الله و متحد عربستان] انجام شد. در این دیدار نیز شروط مذکور رد و به وی گفته شد «سعد الحریری» این موضوع را به اطلاع آمریکایی‌ها برساند.

 

الخلیل سپس اعلام کرد: هنگام جنگ به آقای نصرالله گفته شد که نبیه بری از برخی گزارش‌ها نگران است و وی جواب داد که به بری بگویند وضعیت ما عالی است و گروه‌های ما همچنان در «عیتا و بت جبیل» در حال مبارزه هستند.

 

وی تأکید کرد: پس از آنکه آمریکایی‌ها ناامید شدند فکر «فصل هفتم» و اصلاح وظایف یونیفل کنار رفت و مفادی که در قطعنامه ۱۷۰۱ بر روی آن توافق کردیم، پذیرفته شد.

 

این عضو ارشد حزب‌الله سپس اعلام کرد: دمشق در طول جنگ ژوئیه ما کمک‌های همه‌جانبه چه کمک‌هایی که از ایران می‌آمد یا اینکه از ذخائر ارتش سوریه بود، مقاومت را رها نکرد. سوری‌ها درهای انبارهای مهمات ارتش و گارد ریاست‌جمهور را باز کردند و شروع به ارسال کمک کردند… تمام سلاح‌های منحصر به فرد که به آن نیاز داشتیم، تهیه نشده بود؛ حتی موشک‌های کورنت به صورت مرتب فرستاده شد و در تمام طول جنگ و در نبرد مشهور تانک‌ها (زدن تانک‌های مرکاوای اسرائیل) استفاده کردیم.

 

وی در ادامه نقش شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در این جنگ را اساسی خواند و گفت، وی جنگ را از درون میدان و از داخل لبنان دنبال می‌کرد.

 

الخلیل به نقش مهم شهید سوری سرتیپ «محمد سلیمان» نیز اشاره کرد و گفت، اسرائیلی‌ها وی را ترور کردند.

 

وی در پایان اعلام کرد، روس‌ها چند روز بعد از پایان جنگ ۳۳ روزه از تجربه موفق استفاده از موشک کورنت در میدان ابراز خوشنودی کردند.

 

جنگ تحمیلی رژیم صهیونیستی بر لبنان از ۱۲ ژوئیه تا ۱۴ اوت ۲۰۰۶ (۲۱ تیر تا ۲۳ مرداد ۱۳۸۵) طول کشید و تل‌آویو ناچار شد با قبول ناکامی، قطعنامه سازمان ملل را بپذیرد.  

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.