مقصر هواپیمای ایرانی است!/ شرافت؛ حلقه مفقوده در خبرنگاریِ مدعیان بی طرفی

مقصر هواپیمای ایرانی است!/ شرافت؛ حلقه مفقوده در خبرنگاریِ مدعیان بی طرفی

[ad_1]

گروه سیاسی-رجانیوز: ذهنی که به استعمار خو گرفته باشد، همیشه و در همه حال سنگ امپریالیسم را به سینه می‌زند و در دوگانگی شرف و ذلت نیز آزادگی و شرف را به مسلخ برده و به پای خوشآمد استعمار کنندگانش ذبح می‌کند.

 

به گزارش رجانیوز، بامداد جمعه سوم مرداد 99، دو فروند جنگنده آمریکایی در اقدامی غیرقانونی، با تهاجم به هواپیمای مسافربری ایران، ضمن نقض آشکار قوائد بین‌المللی، موجب صدمه دیدن برخی از مسافرین شدند. اما برخی از خبرنگاران خارج نشین که از آمریکا و کشورهای غربی تغذیه می‌کنند، برای حلال کردن دریافتی‌هایشان، در اظهار نظرهایی که درباره حادثه داشتند، هواپیمای ایرانی را مقصر این اتفاق شبه تروریستی دانستند!

 

نفیسه کوهنورد خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی از جمله کسانی بود که در همان ابتدا در حساب توییتری خود، تقصیرات را متوجه مقامات ایرانی کرده و نوشت: اول باید [مقامات ایران] توضیح بدهند چرا اجازه دادند یک هواپیمای تجاری از کوریدور پروازی استفاده کند که می‌دانستند ممکن است مساله دار باشد.

 

 

این توییت کوهنورد درست پس از آن بود که ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: این عملیات رهگیری حرفه‌ای بر اساس استانداردهای بین‌المللی انجام شد(!)عملیات شناسایی صورت گرفته با هدف حصول اطمینان از امنیت پرسنل حاضر در پایگاه التنف صورت گرفت و به محض اینکه خلبان اف-۱۵ هواپیمای مسافربری ماهان را شناسایی کرد، فاصله خود را بیشتر کرد.

 

به عبارتی اظهار نظر کوهنورد پیش از آنکه برگرفته از تحلیل شخصی‌اش باشد، نشأت گرفته از رابطه ارباب رعیتی او و آمریکایی‌ها است.

 

سیما ثابت که در شبکه سعودی ایران اینترنشنال مشغول به کار است نیز دیگر خبرنگار اقماری بود که سعی کرد در حساب توییتری خود جای متجاوز و قربانی را عوض کند. ثابت در اظهاراتش بدون اینکه اشاره‌ای به تهاجم آشکار جنگنده آمریکایی کند، ادعای مضحکی را متوجه هواپیمای ایرانی کرد. او در توییتر خود نوشت: سوال‌های جدی درباره هواپیمای ماهان وجود دارد. جت جنگنده چرا اینگونه به هواپیمای مسافربری نزدیک شده؟ آیا اخطاریست در محدودکردن پروازهای مسافری ایران-دمشق-بیروت در راستای فشار حد‌اکثری؟یا اخطاری برای استفاده نکردن از هواپیمای مسافربری برای جابجایی تسلیحات نظامی؟ در هواپیما چه بود؟

 

 

فرزانه فصیحی هم که خبرنگار نیویورک تایمز است، در گزارشی تحت عنوان «انحراف هواپیمای غیرنظامی ایران به خاطر ترس برخورد با جنگنده آمریکایی» با تکرار بیانه سنتکام به توجیه تعارض آشکار جنگنده ایالات متحده پرداخته است.

 

 

این بخش کوچکی از اظهارات خبرنگاران فارسی زبان وابسته به آمریکا، در توجیه تهاجم جنگنده های ارتش تروریستی ایالات متحده به هواپیمای غیرنظامی ایران بود. فصل مشترک همه این اظهارات دو چیز است. در وهله اول همسویی با سنتکام در قانونی جلوه دادن اقدام آمریکا و دوم تلاش برای مقصر نشان دادن هواپیمای مسافربری ماهان در ماجرا. تلاش مذبوحانه‌ای که حتی صدای ایرانیان خارج از کشور را نیز در آورده است. این قلم به مزدان خارج نشین حتی برای محکم کاری، همچون روزهای ابتدایی شیوع کرونا در ایران، هواپیمایی ماهان را متهم به منتشر کننده ویروس کرونا کردند.

 

ویکتوریا طهماسبی استاد دانشگاه تورنتو در واکنش به فرافکنی‌های رسانه‌ها و خبرنگاران خارج نشین در خصوص تعرض جنگده‌های ایالات متحده به هواپیمای مسافربری ایران، نوشت: خبرنگاران گرامی که در اعلام خبر تعرض جنگنده های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ماهان مدام تکرار می‌کنید این ایرلاین باعث شیوع کرونا بوده، فرضا که بوده. ارتباطش با تهاجم اینچنینی که جان صد مسافر را به خطر انداخته چیست؟ می‌فرمایید جنگنده ها به دنبال ممانعت شیوع ویروس آن بالاها بودند؟

 

 

نکته جالب توجه در اظهارات کوهنورد، ثابت و امثالهم این است که آنها جمهوری اسلامی ایران را به دلیل عبور از آسمان کشور متحدش مقصر می‌دانند، اما ترجیح می‌دهند در رابطه با حضور تروریست‌های آمریکایی در پایگاه‌هایی که به صورت غیرقانونی ایجاد کرده‌اند، سکوت کنند تا مبادا جیره و مواجبشان قطع شود.

 

از ملزومات ابتدایی حرفه خبرنگاران این است که خبرنگار، در نحوه پرداخت به اخبار، بی‌طرف باشند و با آزادگی قلم بزنند. اما رسانه‌های فارسی زبان خارج نشین و خبرنگارانشان بارها نشان داده‌اند که روحیه استعمار پذیری شان، و اعتقادشان مبنی بر اینکه باید برده امپریالیست باشند، بر آزادگی و شرافت شان غلبه کرده است.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.