ماجرای نامه‌ی خفت‌بار دولت اصلاحات به آمریکایی‌ها در سال 2003 چه بود؟/ چه کسی دروغ می‌گوید؟!/ نامه 2003 لکه ننگی بر دامان دولت اصلاحات که هیچگاه فراموش نخواهد شد

ماجرای نامه‌ی خفت‌بار دولت اصلاحات به آمریکایی‌ها در سال 2003 چه بود؟/ چه کسی دروغ می‌گوید؟!/ نامه 2003 لکه ننگی بر دامان دولت اصلاحات که هیچگاه فراموش نخواهد شد

[ad_1]

گروه سیاسی-رجانیوز: چند روز قبل علی باقری معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه قضائیه در یک برنامه تلویزیونی از نامه‌ای سخن گفت که از طرف دولت اصلاحات به آمریکایی‌ها در سال 2003 با موضوع خلع سلاح گروه‎های مقاومت نوشته شده بود.

 

اما کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی وزارت خارجه اظهارات علی باقری را تکذیب کرد. این تکذیبیه درحالی رخ داده است که واقعیت های تاریخی موجود برخلاف چیز دیگری را نشان می‌دهد.

 

به گزارش رجانیوز، پس از این اظهارات علی باقری شورای راهبردی روابط خارجی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مطلب نقل شده از آقای دکتر علی باقری در مورد ارسال نامه‌ای از سوی دولت هشتم به دولت آمریکا در مورد گروه‌های مقاومت بی‌اساس است. انتظار می‌رود ایشان از نسبت دادن چنین اقدام نادرستی به دولتی که کمک‌های آن به حزب‌الله در مقایسه با سایر دولت‌ها همواره مورد توجه و تقدیر سید مقاومت، جناب آقای سید حسن نصرالله قرار داشته است، احتراز کنند.

 

وزیر امورخارجه دولت اصلاحات در ادامه از علی باقری عضو مذاکره کننده در دولت نهم و دهم خواست که اسناد خود را منتشر کند. 

اما دوستان وزارت خارجه فراموش کرده‌اند که نامه‌ی مذکور که کمال خرازی آن را تکذیب کرده، برای اولین بار توسط بی‌بی‌سی افشا شد. سپتامبر2006 بود که شبکه 4 رادیو بی‌بی‌سی اعلام کرد:« در اين نامه، ايران نه تنها از کمک به ثبات در عراق و دست برداشتن از حمايت گروه های فلسطينی سخن به ميان آورده بود، بلکه پيشنهاد داده بود برای خلع سلاح حزب الله تلاش کرده و تمام فعاليت های هسته ای خود را شفاف کند.»

 

 

مدت زیادی از انتشار این مطلب نگذشته بود که این محتوا توسط دنیس راس نیز تایید شد. «دنيس راس»، مشاور ارشد جورج بوش در مقاله‌اي که در مجله نيوزويك به چاپ رساند نوشته بود: «تاريخ نشان داده ايران در مقاطعي در قبال فشار سياسي بين‌المللي جواب دلخواه را داده است. براي مثال در سال 2003 پس از نابودي ارتش عراق توسط نيروهاي امريكايي، دولت وقت از طريق سفير سوئيس در ايران پيامي به واشنگتن ارسال كرد تا با اين كار نگراني‌هاي امريكا را درباره برنامه‌هاي تسليحاتي تهران و حمايت ايران از حزب‌الله و حماس تا حدي تخفيف دهد.»

 

 

البته تنها امریکایی‌ها نبودند که ارسال نامه2003 را تایید کردند. سال 94 کتاب خاطرات سیدحسین موسویان به چاپ رسید. ناگفته‌های یک دیپلمات روایت سال‌هایی‌ست که موسویان رهبری تیم مذاکره کننده هسته‌ای را به عهده داشته است. او در کتاب خاطرات خود ارسال این نامه را تایید می‎کند. « صادق خرازی سفیر وقت ایران در پاریس، در نظریه‌ای غیر رسمی طرحی جامع درباره مذاکره و همکاری به امریکا پیشنهاد کرد… این نظریه از طریق تیم گالدیمان، سفیر سوئیس در تهران برای دولت امریکا ارسال شد و هدف از این کار انجام مذاکره برای پایان دادن به خصومت سی‌ساله ایران و امریکا بود.»

 

سید حسین موسویان 5 سال قبل از علی باقری وجود این نامه را تایید کرده است. نامه‌ا‌ی که به هرحال خروجی وزارت خارجه در دوران اصلاحات بوده است. بنابراین تکذیب این نامه راهکار مناسبی برای پاک کردن همچین لکه‌ی ننگی از دامان وزارت خارجه‌ی دولت اصلاحات بنظر نمی‌رسد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *