فضاسازی غربی‌ها علیه توافق ایران با چین، بخاطر شکست سیاست تحریم اقتصادی ایران است/ «برجام» باعث شد دستگاه دیپلماسی از همکاری با چینی‌ها غافل شود/ پیشنهاد چین برای همکاری در حالی بود که تحت تحریم غرب بودیم

فضاسازی غربی‌ها علیه توافق ایران با چین، بخاطر شکست سیاست تحریم اقتصادی ایران است/ «برجام» باعث شد دستگاه دیپلماسی از همکاری با چینی‌ها غافل شود/ پیشنهاد چین برای همکاری در حالی بود که تحت تحریم غرب بودیم

[ad_1]

گروه سیاسی-رجانیوز: دکتر مهدی صفری معاون سابق وزارت امورخارجه و سفیر اسبق جمهوری اسلامی در چین، روسیه و اتریش شب گذشته در مصاحبه با برنامه «گفتگو سیاسی» رادیو گفتگو گفت: برنامه 25 ساله همکاری های جامع ایران و چین زمانی از سوی این کشور پیشنهاد شد که غربی ها پیشنهاد سرمایه گذاری در ایران نداشتند و ندارند.

 

به گزارش رجانیوز، صفری در پاسخ به این سوال که چرا توافق جامع میان ایران و چین خبرساز شده است، آن را فضاسازی کشور های غربی نسبت به تغییر رفتار ایران و شکست سیاست تحریم اقتصادی دانست.

 

وی همچنین نسبت به منتقدان دلسوز در داخل کشور گفت: به دلیل اطلاعات غلط غربی ها، متاسفانه عده ای از عزیزان داخل کشور نیز تحت تاثیر قرار گرفتند. تبادل تجاری ما در این توافق با ارزهای ملی است و میزان سرمایه گذاری به حدی است که اگر توافق شروع شود، افزایش چشمگیر مشاغل را شاهد خواهیم بود.

 

 

صفری گفت: سرمایه گذاری چینی‌ها در بخش انرژی، حمل و نقل و جهان‌گردی سیاست های تحریم اقتصادی غرب را از بین می‌برد.

 

وی ادعاها نسبت به واگذاری برخی مناطق به چینی‌ها را به کلی غلط خواند و تاکید کرد که هیچ‌گونه واگذاری به کشور خارجی صورت نخواهد گرفت و توافق 25 ساله محدود به سرمایه گذاری است.

 

وی سرمایه گذاری چینی‌ها در زمینه پروژه‌های زیربنایی نظیر نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ و پالایشگاه، راه آهن و… به منظور انتقال تکنولوژی برشمرد و تاکید کرد تکنولوژی چینی‌ها در حوزه انرژی های تجدیدپذیر و ماشین های الکترونیکی برترین و ارزان ترین تکنولوژی های فعلی در دنیاست.

 

صفری هدف چینی‌ها برای همکاری استراتژیک با ایران را دور زدن تحریم های اقتصادی خواند و اظهار داشت: به منظور افزایش تحرکات کشورهای رقیب با چین، آنها به دلیل نگرانی از تجارت از طریق دریا، چاره کار را در این دیدند که ایران را به عنوان شریک استراتژیک خود برگزینند تا طی سالهای آتی مسیر جایگزین تامین انرژی و تجارت از طریق خشکی را نیز تقویت نمایند.

 

وی عنوان کرد: پیش از ایران، همکاری چینی ها با کشور های حوزه قفقاز، روسیه، ترکمنستان و قزاقستان تحت عنوان «یک کمربند یک جاده» آغاز شده است.

 

صفری گفت: کوتاه ترین مسیر تجاری برای چینی‌ها به سمت غرب از شمال ایران می‌گذرد؛ به همین خاطر آنها نیازمند همکاری ما بودند. از سوی دیگر چینی‌ها روزانه 11 میلیون بشکه نفت خریداری می‌کنند که نیمی از آن از خلیج فارس و دریای عمان تامین می‌شود. ایران بیشترین مرز را با این مناطق آبی دارد و آنها نیز نیازمند تامین امنیت انرژی خود هستند و طبیعتاً ایران بهترین گزینه چینی ها برای این کار بود؛ پس پیشنهاد توافق از سوی چین داده شد.

 

وی تصریح کرد که همکاری اقتصادی از سوی غربی ها در حوزه تکنولوژی به علت تحریم ها تقریبا به صفر رسیده است اما امروز فناوری چینی‌ها به حدی است که آن را به کشور هایی نظیر انگلیس و… صادر کرده است و از سوی دیگر همین امروز میزان صادرات چینی ها به آمریکا بیش از وارداتشان از این کشور است.

 

صفری در پاسخ به سوال که چرا کیفیت کالاهای چینی پایین است گفت: کیفیت کالاهای چینی بستگی به نوع سفارش واردکننده دارد. امروز بسیاری از فروشگاه ها در اروپا و حتی اقیانوسیه مملوء از جنس چینی است. برند های برتر تجاری را چین تولید می‌کند و اگر جنس چینی کیفیت پایینی داشت، هیچ‌گاه این میزان صادرات چین به اروپا حاصل نمی‌شد.

 

وی همچنین افزود: پالایشگاه اراک، کارخانه آلومینیوم لار، پتروشیمی بوشهر، پتروشیمی مسجدسلیمان و چندین کارخانه فولاد کشور ساخته چینی هاست که جزء بهترین کیفیت های ساخت در دنیاست.

 

صفری گره خوردن منافع با کشورهای دیگر را عامل تامین امنیت اقتصادی و باعث بالا رفتن ضریب امنیتی برشمرد.

 

سفیر اسبق ایران در چین با اشاره به نظرات برخی تئوریسین‌های اقتصادی آمریکا خاطرنشان کرد که کارشناسان اقتصادی در آمریکا می‌گویند که توافق ایران با چین به خاطر بدرفتاری دولت آمریکا با ایران بوده و این به ضرر آنهاست.

 

صفری اظهار داشت که یک بخش از همکاری ایران با چین، همکاری نظامی و امنیتی در حوزه تامین امنیت انرژی است و غربی ها از این مسئله نگران هستند؛ چرا که موازنه قدرت در خلیج فارس و دریای عمان را به ضرر آنها تغییر می‌دهد.

 

این دیپلمات پیشین ایرانی، در ادامه سخنان در این برنامه تصریح کرد: فرمانده ستاد کل مشترک امریکا سال ۲۰۰۷ گفته‌ بود که در پی ۱۱ سپتامبر می‌خواستیم عراق، لبنان، سودان، لیبی و ایران را نابود کنیم، همه را نابود کردیم اما ایران چون قدرت نظامی داشت، نتوانستیم به ایران صدمه‌ای بزنیم. جنگ نرم همین تحریم‌ها است که در نهایت به بن‌بست اقتصادی، فروپاشی و نهایتاً نابودی ایران منجر شود. به همین خاطر چرایی نگرانی آمریکایی ها از این توافق کاملا واضح است.

 

صفری تکمیل مسیر ریلی چابهار به مشهد را یکی از مفاد توافق با چینی ها دانست که با این تحول و تشکیل مسیر ترانزیتی از درون ایران، رشد اقتصادی خوبی نصیب کشور خواهد شد.

 

وی بازار چین برای صادرات صنایع دستی، داروهای گیاهی و فرش ایرانی را بسیار آماده خواند که ذیل توافق 25 ساله تقویت خواهد شد.

 

وی بزرگترین بازار برای محصولات پتروشیمی ایران را بازار چین برشمرد که منافع هر دو کشور را تامین می‌کند.

 

صفری با اشاره به اظهارات نیکی هیلی که توافق ایران و چین را خطرناک نامیده بود، آن را نشانه‌ی خوبی برای کشور دانست که شکست استراتژی آمریکایی‌ها در قبال ایران را به دنبال خواهد داشت.

 

وی عدم پیگیری همزمان توافق با چین در کنار برجام را یکی از خطاهای دیپلماسی دولت دانست که می‌توانست پشتوانه برجام نیز قرار گیرد.

 

صفری افزود: در بخش نفتی و حوزه آزادگان جنوبی و شمالی، ما همکاری با چینی ها را به طمع حضور توتال در ایران قطع کردیم؛ توتال به وعده اش عمل نکرد و کمپانی چینی نیز به ابوظبی رفت و در کشور همسایه ما مشغول فعالیت هستند.

 

صفری همکاری با چین را قدم اول برای گسترش همکاری های اقتصادی دانست و بر گسترش توافق نامه با کشورهای همسایه تاکید کرد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *