فرصتی که فیفا و AFC به فوتبال ایران دادند

[ad_1]

به گزارش رجانیوز به نقل از جهان نیوز، آنچه این روزها به دغدغه‌ای جدی برای فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ تبدیل شده بود، به تنظیم تقویم مسابقات لیگ، جام حذفی و اردوهای تیم ملی ارتباط داشت.

تقویمی که به دلیل فیفادی سپتامبر، اکتبر و نوامبر کار را برای برنامه‌ریزی سازمان لیگ سخت و پیچیده می‌کرد، چراکه AFC قصد دارد دیدارهای باقیمانده لیگ قهرمانان آسیا را در ماه سپتامبر برگزار کند، اما حالا همه چیز به نفع فدراسیون فوتبال شد.

پیش از هر چیز، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به دنبال تاریخی مناسب برای پایان دادن به بازی‌های لیگ، برگزاری دیدارهای باقیمانده جام حذفی و برگزاری اردوی تیم ملی بودند، به نحوی که به تقویم لیگ قهرمانان آسیا هم آسیبی وارد نشود. طبق برنامه قرار بود دیدارهای مرحله نیمه نهایی جام حذفی پیش از اردوی تیم ملی برگزار شود و دیدار فینال را زمانی که تقویم اجازه می‌دهد، برگزار کنند. اما مسئله اینجا بود که پس از اردوی تیم ملی بلافاصله لیگ قهرمانان آسیا (24 شهریور تا 12 مهر) به صورت متمرکز در قطر برگزار خواهد شد و قرار بود پس از این تاریخ اردوی تیم ملی برای دیدار 17 مهر مقابل هنگ‌کنگ و 22 مهر مقابل کامبوج برگزار شود. عملاً زمانی برای برگزاری دیدار فینال جام حذفی باقی نمی‌ماند، مگر اینکه استقلال و پرسپولیس که یکی از آنها پای فینال خواهند بود، از لیگ قهرمانان آسیا حذف شوند که چنین مسئله‌ای هم قابل پیش‌بینی نیست.

حالا، با لغو دیدارهای انتخابی جام جهانی سازمان لیگ این فرصت را دارد که با خیالی آسوده برای برگزاری فینال جام حذفی و همچنین آغاز فصل آینده لیگ برتر برنامه‌ریزی کند. طبق گفته سخنگوی فدراسیون فوتبال اردوی ماه سپتامبر تیم ملی برگزار خواهد شد، اما ممکن است این اردو کوتاه‌تر شود یا فرصتی برای برگزاری فینال جام حذفی پیش از آغاز لیگ قهرمانان آسیا وجود داشته باشد تا تقویم طولانی فصل 99-98 فوتبال ایران به این شکل بسته شود. در این صورت فرصتی مناسب هم برای سازمان لیگ وجود خواهد داشت تا برنامه‌ریزی بهتری برای فصل آینده داشته باشد.

همه اینها در کنار شرایط تیم ملی، بازهم پوئن مثبتی برای فوتبال ایران خواهد بود.

بسیاری از لژیونرها مدت‌هاست بازی رسمی انجام نداده‌اند یا مانند بازیکنان داخلی فصلی پرنوسان را آغاز کرده‌اند. چند بار برگزاری تمرینات بدنسازی و آماده‌سازی، مسابقات فشرده، مصدومیت و… مسلماً روی عملکرد تیم ملی هم تاثیر خود را می‌گذاشت، اما حالا در صورتی که حتی در سریع‌ترین زمان ممکن ماه ژانویه بازی‌های انتخابی جام جهانی برگزار شود، بازیکنان تیم ملی هم با شروع فصل جدید رقابت‌های باشگاهی به آمادگی مناسبی می‌رسند. شاید تنها آسیب در این راه، دور بودن بازیکنان از هماهنگی در ترکیب تیم ملی باشد که این مسئله هم باید در بازی‌های دوستانه حل و فصل شود که کار چندان دشواری نیست.

مجموع اتفاقات، نشان می‌دهد که تعویق مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 فرصتی بوده است که فیفا و AFC به فوتبال ایران داده‌اند و حالا باید با استفاده درست از این زمان و با برنامه‌ریزی مناسب برای برگزاری لیگ و اردوهای تیم ملی، بیشترین بهره را از این فرصت برد. از طرفی اگر تا آن زمان اساسنامه فدراسیون فوتبال به تأیید برسد و با برگزاری انتخابات تکلیف رئیس بعدی فدراسیون مشخص شود، بی‌ثباتی در فدراسیون هم به اتمام خواهد رسید تا تیم ملی با آرامش بیشتری دیدارهای باقیمانده خود را برگزار کند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.