دلایل سبز شدن بازار بورس

[ad_1]

 گروه اقتصادی_رجانیوز: محمدعلی حقانی‌نسب، کارشناس بازار سهام در رابطه با دلایل بازگشت بازار سهام گفت: سهم‌های شرکت‌های مختلف بازار سهام بین 30 تا 50 درصد افت ارزش داشته و همین موضوع سهامداران را از لحاظ رفتاری هیجانی می‌کند،در این میان حمایت‌های جسته و گریخته باعث شد تا برخی از سهامداران به امید جبران ضرر در بازار باقی بمانند.

 

وی افزود: برخی نمادهای پتروشیمی هم با توقف نماد مواجه شدند و اطلاعات نماد را منتشر کردند و این موضوع باعث شد تا بازار به نحوی سبک‌تر شود و به جلو حرکت کند.

 

وی در ادامه گفت: نکته دیگر انتشار عملکرد شش ماه شرکت‌ها در آینده است، ما انتظار داریم با توجه به تورم و هزینه‌های زیاد، شرکت‌ها عملکرد مطلوبی از خود ارائه کنند که این موضوع در ارزنده کردن سهام شرکت‌ها تاثیر مثبتی خواهد داشت.

 

وی در رابطه با مشکلات بازار سرمایه گفت: اول اینکه ورود مستقیم مردم به بازار سرمایه هنوز سامان‌دهی نشده و مسئولان هم همیشه این موضوع را پشت گوش می‌اندازند و به عنوان یک تهدید در بازار سرمایه خودنمایی می‌کند و دوم اینکه ابزار سرمایه‌گذاری بلندمدت حرفه‌ای در بازار نداریم به همین دلیل به بازار سهام به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت نگاه نمی‌شود. سومین مورد هم عدم حجم معاملات متناسب با تغییر قیمت است.

 

وی در رابطه با حمایت حقوقی‌ها از بازار سرمایه گفت: حمایت حقوقی‌ها در حقیقت نوشدارو بعد از مرگ سهراب بود. حقوقی‌ها باید زمانی وارد بازار می‌شدند که سهم‌های بازار این‌قدر با افت ارزش روبه‌رو نمی‌شدند، حقوقی‌ها به عنوان نوسان‌گیر وارد بازار می‌شوند و از سهامدار خرد نوسان می‌گیرند. در هر صورت ورود حقوقی‌ها به کف بازار قطعا تاثیرگذار بوده اما این حمایت صرفا حمایت شاخص‌ساز است.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر واقعا می‌خواهیم بازار سهام را حمایت کنیم باید متغییرهایی که باعث ریزش بازار شده را کنترل کنیم، نرخ سود بانکی از هشت درصد به 13 درصد افزایش پیدا کرد که این موضوع تاثیر زیادی روی بازار سهام دارد. تقریبا دو سه نفر از شورای بورس در سیستم بانکی فعالیت می‌کنند و این افزایش نرخ سود بانکی از سوی آن‌ها به غلط افزایش پیدا کرده و تا زمانی که کم نشود تاثیر منفی روی بازار سهام خواهد داشت.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *