درمان دیسک کمر با کمربند طبی: مزایا و نحوه استفاده بریس کمر

[ad_1]

گاهی اوقات از دیسک کمر تحت عنوان بیرون زدگی دیسک نیز یاد می‌شود و بیمار را دچار مشکلات متعددی می‌نماید.

 فاصله بین دو مهره توسط دیسک پوشانده می‌شود که نقش ضربه گیر را ایفا می‌‌کند. دیسک دارای یک لایه فیبروزی خارجی است که داخل آن یک هسته ژله مانند قرار دارد. استفاده بیش از حد از ستون فقرات به ویژه در هنگام خم شدن به سمت جلو، برداشتن اشیا و فعالیت‌های ورزشی سنگین باعث می‌‌شود که لایه خارجی دیسک دچار تحلیل رفتگی شود. تحلیل رفتگی دیسک باعث می‌‌شود که هسته ژله مانند آن به سمت بیرون هدایت گردد. به علت وجود کانال نخاعی این ترکیب آن می‌‌تواند به طور مستقیم به عقب برگرداند و به این ترتیب هسته دیسک به سمت راست یا چپ مهره متمایل خواهد شد. استفاده از کمربند طبی به جای مصرف داروهای مسکن برای کنترل درد مزمن می‌تواند به کاهش درد کمک کند اما باید قبل از استفاده از هرگونه روشی با پزشک خود مشورت کنید تا به طراحی یک برنامه درمانی متناسب با شرایط شما بپردازد.

 علائم دیسک کمر

  • درد کمر در قسمت مرکزی یا یک طرف آن معمولاً با چرخش کمر بدتر می‌شود.
  • در صورتی که ریشه عصب تحت فشار قرار گرفته باشد شما دچار درد تیر کشنده خواهید شد که به پاها و سایر اعصاب انتقال پیدا می‌کند. وارد شدن فشار به ستون فقرات باعث افزایش درد می‌شود و شما دچار علائمی از قبیل سوزن‌ سوزن ‌شدن یا بی ‌حسی خواهید شد، میزان قدرت عضلات شما کاسته می‌‌شود و نمی‌‌تواند کمر خود را بچرخانید.
  • در صورتی که هیچ کس ریشه اعصاب تحت فشار قرار نگرفته باشد شما دچار درد باسن و پشت ران خواهید شد که درد به صورت یک درد مبهم ایجاد می‌گردد و به زیر زانوها انتشار پیدا نمی‌کند.
  • درد و سفتی کمر باعث اختلال در توانایی عملکردی کمر شما خواهد شد.
  • سفتی عضلات کمر و گاهی اوقات باسن بسیار شایع است.

 چگونه بریس به کنترل درد کمک می‌کند؟

 به جای آن که خطرات حاصل از داروهای مسکن قوی را به جان بخرید می‌توانید از بریس مخصوص کمر استفاده کنید. با استفاده از بریس که از مواد نرم و محافظت کننده ساخته شده است شما می‌توانید بدون نیاز به مصرف قرص مسکن دوباره توانایی عملکردی خود را به دست بیاورید. در صورتی که شما برای حفظ حالت صحیح در قسمت پایین کمر خود و کنترل درد بریس کمر نیاز دارید می‌توانید با توجه به شرایط خود و نوع شغلی که انجام می‌دهید از یک بریس مخصوص استفاده کنید. به طور کلی استفاده از بریس در مقایسه با قرص مسکن قوی ایمنی بیشتری دارد و هیچ گونه مشکلی را در ارتباط با هوشیاری شما در محل کار ایجاد نخواهد کرد.

 شما ضمن استفاده از بریس مخصوص پایین کمر می‌توانید به کاهش درد و بهبود انعطاف پذیری خود کمک کنید و آزادانه راه بروید. رئیس باید روی کمر قرار داده شود و به کمک چسب مخصوص، دور شکم و ناحیه لومبر ثابت گردد در این حالت فشار کمتری به قسمت پایین کمر و ستون فقرات، رباط، عضله و دیسک وارد می‌‌شود و شما پایداری بهتری خواهید داشت و فرایند بهبود آغاز خواهد شد. دلایل متعددی مبنی بر استفاده از بریس وجود دارد که از بیرون زدگی دیسک ناشی از آسیب دیدگی و تحلیل رفتگی حاصل از بالا رفتن سن متغیر است. استفاده از بریس به هر دلیلی می‌‌تواند به کاهش درد و حفظ فعالیت جسمانی شما کمک کند.

 

 چگونه می‌توان از بریس کمر به طور صحیح استفاده کرد؟

 به پزشک مراجعه کنید

 در صورتی که دچار هر گونه درد یا مشکلی هستید به پزشک مراجعه کنید تا به ارزیابی شما بپردازد و علت بروز مشکلات شما را مشخص نماید. پزشک می‌‌تواند به کمک آزمایشات و روش‌های تشخیصی علت بروز درد را مشخص کند و وجود سایر بیماری‌ها را تایید یا رد نماید سپس به طراحی برنامه درمان بپردازد. در صورتی که شما به استفاده از بریس کمر نیاز داشته باشید پزشک شما را راهنمایی خواهد کرد.

 

 فقط بر استفاده از بریس تکیه نداشته باشید

 بهتر است بدانید که استفاده از بریس کمر به تنهایی نمی‌تواند به تقویت عضلات مرکزی شما و محافظت از ستون فقرات کمک کند بلکه شما به فیزیوتراپی، حرکات کششی، یوگا و تمرینات ورزشی سبک نیاز خواهید داشت.

 

 از بریس مناسب با سایز خود استفاده کنید

 یافتن یک بریس متناسب با سایز خود می‌تواند از کمر شما محافظت کند و راحتی بیشتری را ایجاد کند. اگرچه تعداد بسیار زیادی از بریس قابلیت تنظیم را دارند و در شکل و اندازه‌های مختلفی یافت می‌شوند باید قبل از خریدن آنها کاملاً دقت کنید و از پزشک بخواهید شما را راهنمایی کند.

 

 از بریس بیش از حد استفاده نکنید

 در صورتی که شما بیش از چند ساعت در طول روز و بیش از دو هفته از بریس استفاده کنید عضلات کمرتان دچار ضعیف شدن خواهد شد و شما با استفاده طولانی از بریس به بدن خود ضربه زده اید. تقویت عضلات مرکزی یک اقدام ضروری به منظور پیشگیری از وابستگی به بریس و بهبود کمر است. از دستورات پزشک در ارتباط با استفاده از بریس و ورزش کردن در طول روز پیاده روی کنید.

 

 از زمان بندی غافل نشوید

 از وارد کردن فشار بیش از حد به بدن خود و بیش از آنچه که پزشک توصیه کرده است خودداری کنید. بریس باعث می‌شود که سطح فعالیت جسمانی شما محدود شود. برداشتن اجسام سنگین و انجام دادن حرکات کششی باعث آسیب دیدگی مجدد کمر خواهد شد و در صورتی که شما به اندازه کافی قوی نشده اید باید از انجام این اقدامات خودداری کنید. به بدن خود فرصت بدهید و با متخصص فیزیوتراپی همکاری کنید تا به تقویت عضلات شما بپردازد و مجدداً بتوانید قابلیت حرکتی خود را به دست بیاورید.

 

 به بریس خود وابسته نشوید

 برخی از بیماران مجبور هستند به مدت طولانی و بیش از دو هفته از بریس استفاده کنند اما باید بدانید که استفاده طولانی از بریس و عادت کردن به آن به معنای از دست دادن قدرت بدن و افزایش ریسک بروز آسیب دیدگی است. در صورتی که شما بیش از دو هفته از بریس استفاده کنید به آن وابسته خواهید شد. استفاده از وسایل مخصوص محافظت از کمر به مدت طولانی کمک کننده است اما تقویت عضلات مرکزی که وظیفه محافظت از کمر را بر عهده دارند اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

 پیشگیری از عود مجدد

 پس از بروز دیسک کمر همیشه احتمال عود مجدد این اختلال وجود دارد به همین دلیل برای پیشگیری از بروز این مشکل باید به خوبی از کمر خود مراقبت کنید. آشنایی با نحوه مراقبت از کمر و حفظ سلامت آن اهمیت بسیار زیادی دارد. از دو طرف به کمر خود نگاه کنید و انحنای آن را ارزیابی کنید. به طور طبیعی کمر دارای چندین انحنا است که به افزایش توانایی آن برای حمل وزن بدن کمک می‌‌کنند و برخی اقداماتی از قبیل نشستن به مدت طولانی، رانندگی کردن یا استفاده از کامپیوتر می‌‌تواند باعث از بین رفتن انحنای کمر شود. انحنای کمر درد در ناحیه لومبر به سمت جلو دیده می‌شود و تا زمانی که این انحنا حفظ شود بدن شما در حالت مناسبی قرار دارد. باید در هنگام همه فعالیت‌ها حتی در مواردی که شما مجبور هستید به مدت طولانی بنشینید انحنای طبیعی بدن خود را حفظ کنید تا از بروز مشکلات مرتبط با کمر پیشگیری گردد. قرار دادن یک رول فومی در قسمت انتهای کمر می‌‌تواند به حفظ انحنای طبیعی آن در هنگام نشستن کمک کند. شما باید از رانندگی کردن به مدت طولانی خودداری کنید یا به طور منظم استراحت نماید و به انجام حرکات کششی بپردازید تا تعادل بهتری در بدن تان به وجود بیاید.

 حفظ حالت طبیعی بدن در بلند مدت و تقویت عضلات مرکزی می‌‌تواند از بروز درد و سفتی کمر جلوگیری کند و سلامت این ناحیه را تضمین نماید. یک روش موثر به منظور بهبود حالت بدن در هنگام نشستن استفاده از محافظ مخصوص است که می‌توانید در هنگام رانندگی کردن یا نشستن آن را پشت کمر خود قرار دهید. این ابزار به حفظ انحنای طبیعی کمر به سمت جلو کمک می‌‌کند و با حفظ حالت طبیعی بدن شما از تحمیل بیش از حد فشار در این ناحیه پیشگیری خواهد کرد.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *