حرف‌های یواشکی برای پدرها و مادرها/ مهارت‌های تربیت جنسی فرزندان با رویکرد روانشناسی اسلامی

حرف‌های یواشکی برای پدرها و مادرها/ مهارت‌های تربیت جنسی فرزندان با رویکرد روانشناسی اسلامی

[ad_1]

رجانیوز – فرهنگ: در روزهایی که ویروس کرونا در کشور تعدادی از مردم شریف ایران را درگیر خود کرده است و مردم برای جلوگیری از شیوع بیشتر این ویروس منحوس، بسیاری از فعالیت‌های خود را لغو کرده‌اند، ساعات فراغت بیشتری در اختیار مردم است که با مراجعه به محصولات فرهنگی نظیر کتاب می‌توان از این ساعات فراغت استفادۀ بهینه و سودمندی کرد. لذا رجانیوز درنظر دارد در این ایام برخی کتب شاخص و ممتاز را به مخاطبان خود معرفی نماید.

 

رجانیوز – فرهنگ: تربیت ابعاد و ساحت‌های گوناگونی دارد و بدون تحقق تک‌تک این ساحت‌ها نمی‌توان انتظار داشت فردی که در حال تربیت‌شدن است، به تکامل و پختگی مناسب و درخور توجهی برسد. در کنار ساحت‌هایی مانند تربیت اجتماعی، اخلاقی، عاطفی و دینی فرزندان، یکی از ساحت‌های مهم، تربیت جنسی آنان است.

هدف از این نوع تربیت فراهم‌کردن زمینه‌هایی است که فرزند را با چگونگی به‌دست آوردن بهداشت و سلامت جسمی و روحی خود آشنا سازد و زمینۀ رشد شخصیت فردی و اجتماعی و اخلاقی و فرهنگی وی را به‌وجود آورد. این نوع تربیت افراد را در نوجوانی و جوانی از انحراف و لغزش‌های جنسیتی، جنسی و اختلال هویت جنسی باز می‌دارد و سلامت و کامیابی دنیوی و اخروی وی را فراهم می‌کند.

اگر والدین در ایفای این وظیفه کوتاهی کنند، طبیعی است کودک از کنجکاوی خود به‌راحتی دست نخواهد کشید. او سعی خواهد کرد از طریق اشخاص و منابع دیگر مانند همسالان، اینترنت و… این کنجکاوی را برطرف کند. در چنین وضعیتی معلوم نیست اطلاعات دریافتی تا چه اندازه سالم و متناسب با سن رشد کودک است و عواقب مشکلات بعدی به عهدۀ والدین خواهد بود.

 

کتاب «حرف‌های یواشکی» متنی کاربردی است که در اختیار والدین و مربیان قرار گرفته است و آنان را از چگونگی آموزش و تربیت جنسی کودک آگاه می‌کند. در واقع این کتاب برای والدین طراحی شده است و سعی شده است محتوای ارائه شده بر اساس فرهنگ اسلامی و بومی کشورمان ایران و همچنین با استفاده از فنون روان‌شناختی طراحی و تبیین شود.

انتشارات «مهرستان» این اثر را در چهار بخش تدوین کرده است. در بخش اول علاوه بر تعریف دقیق تربیت جنسی و اهداف تربیت جنسی سالم، از تفاوت زمان در تربیت جنسی و اینکه لذت جنسی از چه سنی در کودک شروع می‌شود سخن گفته شده است.

در بخش دوم زمینه‌ها و عوامل مؤثر در تربیت جنسی مانند: عوامل فردی، عوامل خانوادگی و عوامل اجتماعی و محیطی بررسی شده است. در این بخش به عواملی که ممکن است در سه حیطۀ یاد شده منجر به انحراف از تربیت جنسی سالم کودک شود، اشاره شده است.

در بخش سوم راهکارهای تربیت جنسی ذیل دو فصل دربارۀ مدیریت روابط (در خانواده و بیرون از آن) نکاتی بیان شده است. در این بخش راهکارهایی برای مراقبت از فرزند در بین دوستان، اجتماع، رسانه و مواقعی که فرزندان در معرض آسیب‌های جنسی قرار می‌گیرند ارائه شده است. موضوع بعدی این بخش از کتاب «حرف‌های یواشکی» آموزش و شیوه‌های مهارت‌افزایی فرزندان است و در پایان این بخش به چگونگی پاسخ‌دادن به سوالات جنسی کودکان نیز پرداخته شده است.

در بخش پایانی این کتاب خلاصه‌ای از راهکارهای تربیت جنسی کودکان و نوجوانان از دیدگاه اسلام و روان‌شناسی به مخاطب ارائه شده است.

 

برای تهیۀ این کتاب به اینجا مراجعه نمایید.

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.