تشریح اقدامات ارشاد در حمایت از کسب و کارهای فرهنگی

تشریح اقدامات ارشاد در حمایت از کسب و کارهای فرهنگی

[ad_1]

به گزارش رجانیوز لادن حیدری مسئول محیط کسب و ‌کارهای فرهنگی این وزارتخانه درباره حمایت دولت برای جبران خسارت‌های مالی از کسب و کارهای فرهنگی گفت: در راستای حمایت از کسب و‌کارهای آسیب‌دیده  حوزه فرهنگ و هنر در بحران کرونا سه دسته اقدام  از اسفند سال گذشته در دستور کار قرار گرفت و پیگیری‏‌ها در این راستا تا حصول نتیجه مطلوب ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: این اقدامات شامل تدوین و پیشنهاد بسته‏‌های حمایتی، برآورد میزان خسارت‌های وارده و رایزنی‏‌های لازم برای جلب حمایت‏‌ها و مصوبات دولتی در جبران خسارت کسب و کارهای بخش فرهنگ و هنر می‌شود.

حیدری در تشریح این سه اقدام تصریح کرد: تدوین سیاست‌های حمایتی برای فعالان اقتصادی و کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه‌ای که در زمره پیشتازان اجرای محدودیت‌های مصوب ستاد بحران کرونا با توقف فعالیت‌هایشان قرار دارند، از نخستین روزهای بحران در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت . گام اول درج کسب و کارهای زیان‌دیده بخش فرهنگ و هنر در شمار کسب و کارهای مشمول دریافت بسته‌های حمایتی مصوب هیأت دولت و بانک مرکزی در مصوبه یازدهم فروردین ماه سال جاری هیئت دولت بود، بلافاصله پس از تصویب؛ برآورد اولیه خسارت، بسته‏‌های حمایتی، تدوین و به مراجع ذیربط پیشنهاد شد.

وی افزود: در همین راستا و با پیگیری‌های وزیر محترم، بخشودگی اجاره بهای فضاهای فرهنگی و هنری واگذار شده به بخش خصوصی در هیأت دولت، به تصویب رسید و ابلاغ شد. بر مبنای این مصوبه هیئت دولت و به دستور وزیر محترم، فعالان بخش غیردولتی که مجمتع‌های فرهنگی و هنری را در اختیار دارند و با همه‌گیری بیماری کرونا، از ادامه فعالیت‌شان بازمانده‌اند، از پرداخت اجاره‌بهای فروردین و اردیبهشت ماه در سال جاری معاف هستند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تاکید کرد: امیدوارم با تخصیص اعتبار مورد نیاز در قالب کمک‏‌های بلاعوض و اعطای تسهیلات و بخشودگی‏‌ها، از میزان نگرانی‏‌ها و خسارت‌ها بکاهد. 

مسئول محیط کسب و ‌کارهای فرهنگی درباره تهیه و در نظر گرفتن بسته‌های حمایتی هم گفت: بسته‏‌های حمایتی پیشنهادی وزارتخانه در قالب تسهیلات (کم‏‌بهره و قرض‏‌الحسنه) و همچنین کمک‏‌های بلاعوض در قالب یارانه برای جبران خسارت وارده و پرداخت حقوق و نیز بخشودگی و یا استمهال تعرفه‏‌های بیمه، عوارض و هزینه‏‌هایی چون اجاره‏ بها، به مراجع ذیربط ارسال شده که با توجه به مصوبه هیئت دولت برای بخشودگی اجاره بهای فضاهای فرهنگی و هنری بخشی از تنگناهای موجود به دلیل اثرات زیان بار تحریم و تعطیلی مراکز فرهنگی و هنری در روزهای مبتلا به کرونا کاهش می‌یابد.

حیدری در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو به اقدامات این معاونت در سطح وزارتخانه هم اشاره کرد و گفت: با توجه به تاکید وزیر محترم و اهمیت سلامت کارکنان، تلاش در رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای حفظ سلامت کارکنان از اولویت‌های این معاونت است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: حضور کارکنان به صورت شیفتی در وزارتخانه یکی از اقدامات در این زمینه است.

وی ممنوعیت تمامی جلسات واحدها تا اطلاع ثانوی، ممنوعیت دعوت از میهمان و محدودیت ورود ارباب رجوع تا حد امکان و برقراری ارتباط از طریق ارتباط تلفنی و رسانه‌های مجازی را از دیگر اقدامات این معاونت در حوزه سلامت کارکنان برشمرد. 

حیدری افزود: اعمال قوانین بهداشتی و ضدعفونی مستمر اماکن عمومی در سطح وزارتخانه، محدودیت عزیمت به مأموریت‌های اداری داخل شهری، تعطیلی مراکز اقامتی در اختیار وزارتخانه، تعطیلی فعالیت‌های ورزشی تا اطلاع ثانوی و … از دیگر اقدامات در این زمینه است.

انتهای پیام/

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.