بهبود قیمت نفت با رونق شرایط اقتصادی

[ad_1]

بررسی‌ها در روز جمعه (دهم مردادماه) نشان داد قیمت نفت امسال با روندی آهسته و با کاهش تدریجی محدودیت‌های اعمال‌شده برای مهار ویروس کرونا بهبود می‌یابد، این در حالی است که موج دوم شیوع این ویروس می‌تواند سرعت بهبود را کُندتر کند.

 

برآورد نظرسنجی از ۴۳ تحلیلگر و اقتصاددان نشان می‌دهد میانگین قیمت شاخص نفت خام برنت در سال ۲۰۲۰ به‌طور میانگین ۴۱ دلار و ۵۰ سنت برای هر بشکه باشد که اندکی بیش از برآورد ۴۰ دلار و ۴۱ سنتی اجماع‌شده در بررسی ماه گذشته و کمی با پیش‌بینی حدود ۴۲ دلاری برای اواخر سال جاری میلادی متفاوت است.

 

پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال در سال ۲۰۲۱ به‌طور میانگین ۴۹ دلار و ۸۵ سنت برای هر بشکه باشد.

 

چشم‌انداز قیمت شاخص دبلیوتی‌آی نیز در سال ۲۰۲۰ به ۳۷ دلار و ۵۱ سنت برای هر بشکه رسید که نسبت به برآورد ماه گذشته که ۳۶ دلار و ۱۰ سنت بود، افزایش یافته است.

 

در این نظرسنجی برآورد شده است که تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی روزانه ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تا ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌یابد. این رقم در پیش‌بینی ماه گذشته ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز بود.

 

تحلیلگران معتقدند واکسنی موفق برای ویروس کرونا می‌تواند سبب بهبود سریع اقتصادی شود و به نوبه خود قیمت نفت را افزایش دهد.

 

آژانس بین‌المللی انرژی نیز اوایل ماه جاری میلادی پیش‌بینی خود برای تقاضای جهانی نفت خام در سال ۲۰۲۰ را به روزانه ۹۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه رساند.

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.