انواع دیابت

جراح چاقی دکتر مهدی سلیمی معتقد است که دو نوع دیابت وجود دارد،دیابت نوع یک که بیشتر نوجوانان به ان مبتلا می شوند و دیابت نوع دو که اغلب افراد بالای 35 سال به ان مبتلا می شوند که اکثرا به دنبال چاقی در بدن ایجاد می شود.

دیابت نوع یک:

در این نوع دیابت که بیشتر ریشه در ژنتیک دارد، که بدن انسولین یا تولید نمی کند یا میزانی که تولید می کند بسیار کم است و گلوکز یا قندی که در بدن تولید می شود به جای این که به انژی برای سوخت و ساز تبدیل شود، مجددا به خون باز می گردد و سبب اختلالاتی در بدن می شود. از علائم این بیماری می توان: احساس خشکی دهان و ادرار های مکرر، احساس تشنگی زیاد، تاری دید، بروز مشکلات پوستی، کاهش وزن، افزایش اشتها و گرسنگی زیاد نام برد. دیابت نئع یک با تزریق کردن انسولین قابل درمان است.

دیابت نوع دو:

در این نوع دیابت بر خلاف نوع اول انسولین تولید می شود ولی بدن توانایی استفاده کردن از ان را ندارد و نمی تواند ان را به انرژی برای سوخت و ساز بدن تبدیل کند و بسیار شایع تر از دیابت نوع اول است و از اصلی ترین دلیل مبتلا شدن به دیابت نوع دو، چاقی را نام برد، اما کم تحرکی، چربی خون، پرفشاری خون نیز سبب مبتلا شدن به دیابت نوع دو می شود. علائم این بیماری عبارتند از: پر خوری، چاقی، تکرر ادرار، دیر خوب شدن زخم ها، تشنگی زیاد.

 

راه های پیشگیری از مبتلا شدن دیابت

اولین راه در پیشگیری از مبتلا شدن به دیابت حذف قند مصنوعی از رژیم غذایی است، راه های دیگری برای پیشگیری از دیابت وجود دارد که عبارتند از:

حذف کربوهیدرات ها از رژیم غذایی می تواند از ریسک ابتلا شدن به دیابت جلوگیری کند، کربوهیدارت در بدن به سرعت تبدیل به قند شده و سپس  از طریق خون جذب بدن می شود. وقتی میزان قند خون در بدن بیشتر شود مقدار انسولین نیز در بدن زیاد می شود، اجتناب کردن از خوردن غذاهایی که کربوهیدارت زیادی دارند از خطر ابتلا شدن به دیابت جلوگیری می کند.

خوردن اب زیاد نیز از دیابت جلوگیری می کند، در صورت مصرف زیاد اب شما کم تر تحریک به خوردن نوشیدنی های که حاوی قند مصنوعی هستند، می شوید.

سعی کنید به طور مرتب فعالیت بدنی داشته باشید، انجام فعالیت های ورزشی به طور مرتب و منظم باعث می شود انسولین کمتری برای کنترل کردن قند خون شما ترشح شود.

ترک سیگار یا کم تر مصرف کردن ان نیز در جلوگیری از مبتلا شدن به دیابت موثر باشد. تحقیقات نشان می دهد که افراد سیگاری بیشتر از بقیه افراد دچار بیماری دیابت می شوند، حتی اگر در معرض دود سیگار باشید باز هم خطر ابتلا به دیابت را در شما افزایش می دهد.  

عوارض دیابت

افرادی که به دیابت مبتلا شده اند در صورتی که به درمان سریع دیابت نپردازید عوارض زیادی را به دنبال دارد که به بعضی از ان ها می پردازیم.

دیابت خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد، آمار ها نشان می دهند که افرادی که دیابت دارند بشتر دچار سکته های قلبی می شوند.

کلیه یکی از اندام های اصلی بدن است که وظیفه ی دفع سموم از بدن را به عهده دارند، دیابت سبب اختلال در عملکرد کلیه می شود در نتیجه سموم در بدن باقی می مانند و اسیب زیادی به بدن می رساند. وقتی کلیه نتواند سموم را از بدن دفع کند بیمار مجبور به دیالیز می شود و در شرایط حاد تر مجبور به پیوند کلیه می شود.

دیابت ممکن است سبب افزایش مشکلات پوستی در شما می شود و پوست شما را بیشتر تحریک می کند، و رابطه ی مستقیمی با بیماری های پوستی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *