اعمال نظرهای شخصی حسن روحانی صدای وزیر بهداشت را درآورد/ نمکی با اشاره به نامه جنجالی وزارت صمت: کوچکترین حرکت نسنجیده و کارشناسی نشده آسیب‌های غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت/ وزارت صمت: نامه مذکور بر اساس دستور صریح رئیس جمهور ابلاغ شده است!

اعمال نظرهای شخصی حسن روحانی صدای وزیر بهداشت را درآورد/ نمکی با اشاره به نامه جنجالی وزارت صمت: کوچکترین حرکت نسنجیده و کارشناسی نشده آسیب‌های غیرقابل جبرانی در پی خواهد داشت/ وزارت صمت: نامه مذکور بر اساس دستور صریح رئیس جمهور ابلاغ شده است!

[ad_1]

گروه سیاسی-رجانیوز: هر چه از مبارزه و تلاش های شبانه روزی مسئولان مختلف و نیروهای جهادی در کشور میگذرد و موفقیت برنامه های کارشناسی خودش را نشان می‌دهد امیدواری به شکست کرونا بیشتر حس میشود اما یک نفر با تصمیم های خلق الساعه و بدون مشورت و بدون طی کردن روال قانونی در ستاد ملی مبارزه با کرونا زمینه ساز اتفاقاتی ناگوار میشود.

 

به گزارش رجانیوز: با اینکه حسن روحانی برخلاف توصیه رهبرانقلاب حاضر به پذیرش ریاست ستاد مبارزه با کرونا نشده است اما تصمیماتی بدون هماهنگی با این ستاد ابلاغ میکند که صدای وزیر بهداشت به عنوان وزارت خانه اصلی و در خط مقدم مبارزه با بیماری را در آورده است. 

 

حسین مدرس خیابانی قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی با ارسال نامه‌ای به رؤسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌های کشور در مورخ 99/01/09 با موضوع «عدم وقفه در کار تولید کشور» اعلام کرد که «اصل کار و تولید کشور آن هم در سالی که به نام سال جهش تولید نامگذاری شده تعطیل‌پذیر نیست» لذا موضع رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد کرونای این وزارتخانه جلوگیری از ایجاد هر گونه وقفه در کلیه واحدهای تولیدی کشور در تمام بخش‌های صنعتی، معدنی و کشاورزی است لذا این امر مهم با دقت‌نظر کافی و تنظیم صورت‌نامه‌های بهداشتی در جهت سلامت کارگران و کارکنان واحدهای تولیدی مورد اقدام و کنترل واقع شود و حمایت‌های لازم در تداوم فعالیت‌ این واحدها معمول داشته و از هر گونه تعطیلی ممانعت به عمل آورند.

 

 

این نامه که بوی بازگشایی کسب و کارها را میدهد در حالی با ادعای حمایت از شعار سال نوشته شده که ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص آن تصمیمی نگرفته است.

 

اعتراض جدی نمکی به حسن روحانی

پیرو همین نامه جنجالی سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهور درباره دستورالعمل ابلاغی وزارت صمت برای بازگشایی مشاغل و مراکز کسب و کار هشدار داد. این نامه که با لحنی گلایه آمیز به حسن روحانی نوشته شده و رونوشتی از آن هم برای جهانگیری ارسال شده است در حالی است که نامه جنجالی را وزارت صمت ابلاغ کرده است. این رخداد که دکتر نمکی به جای خطاب قرار دادن وزارت صمت حسن روحانی را طرف حساب خود قرار داده است نشان از آن دارد که رئیس دولت در چنین ابلاغیه غیرقانونی دست داشته است.

 

وزیر بهداشت در این نامه نوشته است: «اخیراً بدون اطلاع ستاد نامه‌ای توسط قائم‌مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی به کلیه استان‌ها ابلاغ شده که عملاً دستورالعمل اداری برای بازگشایی کسب و کار تلقی می‌شود که این شیوه با نقش، مسؤولیت و جایگاه ستاد ملی مقابله با کرونا مغایرت دارد.

 

لذا ضمن اعتقاد راسخ اینجانب و وزیر کشور و دیگر همکاران به کمک هر چه زودتر به کاهش اثرات اپیدمیولوژیک کرونا بر اقتصاد کشور و تدوین پروتکل برای بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی با اولویت ویژه قویاً اعلام می‌کنیم که هر گونه تصمیم آتش به اختیار توسط هر دستگاه دولتی، غیردولتی، فرهنگی، مذهبی و غیره که مورد تأیید نباشد شعله‌هایش به سرعت دامن نظام سلامت و متعاقب آن اقتصادی کشور را خواهد گرفت.»

 

روحانی پشت پرده نامه جنجالی

اینکه چه کسی اجازه ابلاغ چنین نامه ای را به وزارت صمت داده است سوال جدی در این بین میباشد. آیا این تصمیم را ستاد ملی مبارزه با کرونا گرفته است و یا وزارت صمت بدون هماهنگی دست به این کار زده است؟ اگر ستاد چنین تصمیمی را اتخاذ کرده بود آیا رئیس آن یعنی دکتر نمکی از آن بی خبر بوده است؟

 

این سوال را مدرس خیابانی قایم مقام وزیر که پای نامه را امضا کرده در گفت و گو با فارس پاسخ داده است. وی به صراحت این اقدام را دستور حسن روحانی معرفی کرده است. قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در پاسخ به این سؤال که نامه مذکور آیا با هماهنگی ستاد کرونا ابلاغ شده است، گفت: من عضو این ستاد هستم، ضمن اینکه نامه مذکور بر اساس دستور صریح رئیس جمهور و بر اساس سیاست ستاد کرونا و صرفاً بر اساس رعایت پروتکل‌های بهداشتی ستاد کرونا ابلاغ شده است.

 

خط و نشان جهان پور برای متخلفان

سخنگوی وزارت بهداشت هم درباره آغاز به کار برخی مشاغل از فردا شنبه 16 فروردین گفت: تمامی مشاغل باید تابع مصوبات ستاد مقابله با کرونا باشند، به این صورت آغاز به کار مشاغلی که جزء موارد استثنا قرار نگرفته است ممنوع بوده و اگر کارفرمایی اقدام به بازگشایی محل کار کند متخلف است؛ چراکه مصوبات ستاد مقابله با کرونا عینا مانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و با متخلفان برخورد مقتضی صورت خواهد گرفت.

 

گلایه آیت الله رئیسی از بی توجهی دولت به نظر تخصصی وزارت بهداشت

بی توجهی به نظرات تخصصی وزارت بهداشت در مبارزه با کرونا سابقه دارد. رئیس دستگاه قضا هم در دوشنبه 11 فروردین از بی توجهی دولت به نظر تخصصی وزارت بهداشت پرده برداشت. 

 

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: اگر به نظر تخصصی وزارت بهداشت در اجرای طرح فاصله‌گذاری و ایجاد محدودیت‌های اجتماعی زودتر توجه می‌شد و قبل از عید اجرا می‌شد کنترل کرونا سرعت می‌یافت. عنصر زمان در کنترل بیماری‌های مسری تعیین کننده است و دیدیم که مردم پس از اطلاع از اراده قطعی مسئولان، همکاری کردند.

 

این صحبت نشان میدهد که قبلا هم چنین رویه ای توسط حسن روحانی وجود داشته و گلایه وزیر بهداشت به همین ها ختم نمیشود. 

 

روحانی: شیوع کرونا نزولی است!

رئیس دولت که در چند روز گذشته سعی دارد تا با صحبت های خود زمینه ساز عادی شدن رفت و آمدها را باشد در روز 13 فروردین گفته بود: خوشبختانه آمارها نشان میدهد روند شیوع ویروس کرونا در تمام استان ها بلااستثنا نزولی است.

هرچند وزیر کشور همان روز از صعودی بودن آمار 4استان خبر داد اما جواب نمکی جالب تر بود. وزیر بهداشت در همان روز گفت: نباید دچار توهم شویم، ما در مرحله کنترل و مهار بیماری نیستیم، فقط بیماری را مدیریت کرده ایم.

روحانی ششم اسفند هم ادعا کرده بود از شنبه همه روال ها عادی میشود!

 

عباس عبدی:کرونا را برای مذاکره میخواهند

عباس عبدی فعال سیاسی که ارتباطات خوبی در دولت و پاستور دارد چندی قبل علت مقاومت روحانی در برابر قرنطینه و کارشکنی ها برای جلوگیری از اعمال محدودیت ها را امید وی برای مذاکره با آمریکا معرفی کرد.

 

عبدی علت تأخیر در انجام برخی اقدامات کنترلی دولت در مقابله با کرونا را اینگونه افشا کرد: روحانی گمان میكند كه اكنون بهترين فرصت برای حل مسأله تحريم‌ها و سپس آغاز گفتگوها است. به ظاهر عناصر واسطه قول‌هایی نيز داده و اخبارش منتشر شده است هر چند هیچکدام تاکنون نتیجه نداشته‌است.

 

این فعال اصلاح طلب در ادامه گفته بود: معلوم نيست كه کنترل اپیدمی در ایران به تحقق اين هدف كمك كند. اصرارهای پياپی برای لغو تحريم‌ها و تهييج احساسات بين‌المللی در اين رابطه شواهد این ادعا است. به نظر میرسد كه اين وجه سياست برای رييس دولت در اولويت قرار دارد.

 

مطالب مرتبط:

 

 

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *