آیا دو قوه دیگر هم همراهی خود با مردم را نشان خواهند داد؟/ دولت بجای پرداخت چند ده میلیونی به مدیران به فکر معیشت محرومان باشد

آیا دو قوه دیگر هم همراهی خود با مردم را نشان خواهند داد؟/ دولت بجای پرداخت چند ده میلیونی به مدیران به فکر معیشت محرومان باشد

[ad_1]

گروه سیاسی-رجانیوز: نزدیک به دو ماه است که از مواجهه مردم ایران با کرونا می‌گذرد. تاکنون بیش از 70 هزار نفر به این ویروس مبتلا شده و خوشبختانه بیش از نیمی از ایمن تعداد، بهبود یافته‌اند. کسب و کارهای زیادی به‌خاطر شرایط پیش آمده با مشکل مواجه شده و افرادی هم شغل خود را از دست داده‌اند.

 

عدم اتخاذ تدابیر مناسب از سوی دولت نیز، گذران زندگی طبقه محروم جامعه در این شرایط را تداوم بخشیده است.

 

از همین رو طی دو روز گذشته، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و قوه قضائیه اعلام کرده‌اند که بیست درصد حقوق خود را در صرف مشاغلی که این روزها با مشکل روبرو هستند می‌گذارند.

 

به گزارش رجانیوز، اخیراً سردار رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از تصمیم فرماندهان سپاه برای اختصاص 20 درصد از حقوق ماهیانه خود به افرادی که به‌دلیل شیوع بیماری کرونا شغل خود را از دست داده‌اند، خبر داد.

 

وی در این رابطه گفت: فرماندهان در ستاد فرماندهی کل، حوزه مرکزی تا سپاه‌های استانی در این نهضت مؤمنانه مشارکت کرده‌اند و به‌فضل الهی تا پایان بحران کرونا با اختصاص 20 درصد از حقوق ماهیانه خود بخشی از نیازهای این دسته از هموطنانی را که تحت تأثیر بیماری کرونا شغل خود را از دست داده‌اند، تأمین خواهند کرد.

 

روز گذشته نیز مسئولین عالی قضائی اعلام کردند که 20 درصد از حقوق ماهانه خود را به مدت سه ماه به کمک وحمایت از نیازمندان و آسیب‌دیدگان این بیماری اختصاص می‌دهند.

 

گرچه چنین اقدامی از سوی مقامات و مسئولین کشور در راستای کمک به مشاغل آسیب دیده و طبقه نیازمند جامعه لازم است. اما کفایت نمی‌کند.

 

لازم است دولت و نمایندگان مجلس هم که برآمده از رأی مردم هستند، اقدامی مشابه مسئولین قضایی و فرماندهان سپاه انجام دهند.

 

به عنوان مثال حداقل انتظاری که از نمایندگان مجلس[که بیش از یک ماه را به دلیل شیوع کرونا در تعطیلی به سر برده‌ و اخیراً جلسات مجلس را از سر گرفته‌اند] می‌رود، این است که حقوق ایام خانه نشینی‌شان را برای کمک به آسیب دیدگان از کرونا اختصاص دهند.

 

البته اکبر رجنبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که نمایندگان در جلسه علنی امروز در حال فراهم کردن مقدماتی هستند تا کل یا بخشی از حقوق فروردین خود را برای کمک به مهار کرونا اختصاص دهند.

بیشتر بخوانید: جلسه مجازی مجلس برای بار سوم به حد نصاب نرسید/ آیا نمایندگان برای خانه‌نشینی هم حقوق می‌گیرند؟

 

گرچه طی این چند سالی که از روی کار آمدن روحانی می‌گذرد، هیچ وقت شاهد نبوده‌ایم که مقامات بالای دولتی قدمی برای طبقه محروم جامعه بردارد. اما با توجه به اینکه اکنون شرایط فرق می‌کند، انتظار می‌رود که برای یک بار هم شده، دولتی‌ها خود را همراه با مردم نشان دهند.

 

طبق ماده ۷۴ قانون مدیریت خدمات کشوری، سقف خالص پرداختی به مدیران ۲۳ میلیون و ۵۸۳ هزار تومان می‌باشد. با این حال بنا به گفته صبح امروز عادل‌آذر(رئیس دیوان محاسبات) در جلسه علنی امروز مجلس، «خالص دریافتی تعداد ۲۴۱ نفر از مدیران دستگاه‌های اجرایی شامل شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان غذا و دارو، دانشگاه‌های علوم پزشکی، شرکت‌های تابعه وزارت نفت، شهرک‌های علمی و تحقیقاتی، سازمان منطقه ویژه اقتصادی، بانک مسکن، شرکت آلومینیوم ایران و سازمان پزشکی قانونی بیشتر از سقف مذکور است.»

 

کمترین کاری که دولت می‌تواند در این راستا انجام دهد، این است که بخشی از پرداخت‌های چند ده میلیونی به مدیران را برای بهبود زندگی و معیشت مردم کم‌ درآمد هزینه کند.

 

هرچند رقم این کمک احتمالی بالا نخواهد بود. اما باید گفت که چنین اقدامی آسان‌ترین راه ممکن برای نشان دادن همراهی دولتی‌ها با مردم است.

 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.