امروز: دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
خدابخشی رئیس فراکسیون نظارت بر اجرای برنامه­‌های توسعه کشور:

رئیس فراکسیون نظارت بر اجرای برنامه­‌های توسعه کشور گفت: برخلاف نظام ارزی تصویب شده در برنامه ششم توسعه که نظام ارزی شناور مدیریت شده است، تاکنون دولت در اجرای آن توفیقی نداشته است.

کد خبر: ۹۰۹۶
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۴

به گزارش هیجار ، محمد خدابخشی در گفت و گو با  سفیر افلاک اظهار کرد: نوسانات ارز از دو جهت در اقتصاد ایران همواره دارای اهمیت است و مجلس شورای اسلامی آن را جدی گرفته و حساسیت لازم را نسبت به آن نشان می­‌دهد.

 نماینده مردم الیگودرز بیان کرد:  نوسانات ارزی ابتدا از نظر تأثیری که بر قدرت خرید و رفاه خانوارهای ایرانی دارد و دوم از جهت انکه این متغیر معمولاً خود شاخصی از وضعیت کلی اقتصاد یا بعبارتی حال عمومی اقتصاد است و لازم است جدی گرفته شود.

 وی افزود: از این جهت امروز سه شنبه جلسه­‌ای برای ادای توضیحات مربوط به دلایل نوسانات اخیر و راهبردهای دولت برای مدیریت آن با حضور مسئولین مرتبط برگزار خواهد شد که انتظار می­رود نمایندگان و مردم را قانع و آسوده خاطر نماید.

  رئیس فراکسیون نظارت بر اجرای برنامه­‌های توسعه کشور تصریح کرد: برخلاف نظام ارزی تصویب شده در برنامه ششم توسعه که نظام ارزی شناور مدیریت شده است، تاکنون دولت در اجرای آن توفیقی نداشته است.

 وی گفت: در حال حاضر شاهد تنوع گسترده­ای از نرخ­‌های مختلف ارزی که بعضی از فعالین اقتصادی و تجار از وجود حدود 9 نرخ ارز روایت می­‌کنند هستیم.

 خدا بخشی با اشاره به این که تعدد نرخ­های ارزی و تفاوت نرخ ارز در مکان­های مختلف نشان­دهنده وجود مشکلاتی در تراکنش­های ارزی بین­المللی مرتبط با ایران است اظهار کرد: برخی گمانه زنی­‌ها از محدودتر شدن مبادلات بانکی با ترکیه، ایجاد برخی محدودیت‌­های در تعاملات بانکی با چین به دلیل التزام این کشور به مقررات سازمان FATF (مربوط به جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم) و وضع مالیات بر ارزش افزوده در کشور امارات که مشکلات جدی را برای تجار ما ایجاد کرده است، حکایت می­‌کند.

 نماینده مردم الیگودرز گفت: در کنار این موارد احتمالاً فشارهای آمریکا به بانک­‌های بزرگ برای قطع یا کاهش مبادلات با ایران در این وضعیت تأثیر گذار بوده است.

 وی افزود: انتظار می­رود مسئولین در داخل با ارائه بسته‌­های جذاب سرمایه‌­گذاری برای کاهش اشتیاق به خرید ارز و همچنین مواجهه با اخلاگران احتمالی بازار ارز و در خارج با رایزنی با کشورهای خارجی بخصوص چین، ترکیه، امارات و حتی اتحادیه اروپا برای ایجاد کانال­‌های مناسب جهت انجام مبادلات مالی نسبت به رفع این مشکل اقدام نمایند.

 خدابخشی تصریح کرد: در این وضعیت لازم است از تصمیماتی که به طور بالقوه می­‌تواند موجبات رانتخواری و سودجویی افراد فرصت ­طلب از جمله از مابه­التفاوت­های ارزی را فراهم می­آورد قویاً اجتناب شود.

 نماینده الیگودرز در مجلس شورای اسلامی گفت: در چنین شرایطی، پاسخگویی مسئولان به هر واحد دلاری که به این صورت مورد سودجویی احتمالی قرار گیرد از مطالبات مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

 وی خواستار واقع­ بینی و صداقت مسئولان با مردم شد و بیان کرد: در صورتی که قرار است تصمیمات سختی در خصوص آینده تعاملات بین ­المللی کشور گرفته شود همین واقع بینی و صداقت می‌­تواند به مدیریت بهتر فضا کمک نماید.

 انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: