امروز: دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
در سال حمایت از کالای ایرانی؛

حمایت از تولید کننده و کالای بومی یکی از مهمترین راه های توسعه و تعالی ملت هاست. با این وجود باید پذیرفت که این مهم محقق نخواهد شد مگر با ایجاد بستر فرهنگی در بین همه ی آحاد جامعه!

کد خبر: ۹۰۸۵
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۱

به گزارش هیجار ،نامگذاری سال جدید با این عنوان توسط مقام معظم رهبری(مدظله العالی) راه را برای ایجاد این بستر فرهنگی فراهم کرد، اما دولت مردان و مسئولین دستگاه های مختلف اجرایی نباید از نقش کلیدی خود غافل شوند. شروع این حمایت باید از دولت و بدنه ی آن آغاز شود تا بتواند در بین عموم مردم نیز نهادینه شود.

در استان لرستان یکی از مشکلات عدیده ی تولید کنندگان عدم حمایت و پشتیبانی از سوی دولت است. در حال حاضر شرکت ها و تعاونی های تولیدی عمده ای در شهرستان های مختلف استان وجود دارند که به خاطر بدهی های بانکی و عدم توانایی پرداخت معوقات دچار ورشکستگی شده اند.

 هر چند یکی از دلایل این ورشکستگی نداشتن بازار مناسب در جامعه است، اما برای رسیدن به قله های تعالی و توسعه که در راستای شعار امسال شکل خواهد گرفت، خواه و ناخواه باید متحمل هزینه هایی شد. هزینه هایی که شاید فقط بنام هزینه باشد و در واقع یک سرمایه گزاری برای آینده استان خواهند بود. 

 متاسفانه در این بین بانک ها که می بایست نقش اصلی را در حمایت از تولید داخلی ایفا کنند، برعکس مبدل به عامل تضعیف و بازدارنده شده اند. شرکت های تولیدی که به دلیل عدم توانایی پرداخت بدهی توسط بانک ها از فعالیت بازداشته شده اند، نیازمند حمایت از طرف خود این بانک ها هستند تا بتوانند خود را احیا و با پشتوانه ی شعار سال به پویایی کامل برسند.

 هر چند ظرف سه سال اخیر استاندار سابق در قالب کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، به کرات بانک های مورد نظر را ملزم به اعطای تسهیلات جدید و یا اجاره به شرط تملیک تولید کنندگان ورشکسته کرد. اما مدیریت برخی از این بانک ها علیرغم حضور خود یا نماینده تام الاختیار در کارگروه عنوان شده و امضای تایید این مصوبه از اجرای آن سرباز زده، شرکت های تولیدی را که عمدتا در شهرستانهای بروجرد و کوهدشت می باشند همچنان در بلاتکلیفی گذاشته و اجازه ی فعالیت را به آنها نمی دهند. البته این که مدیریت این بانک ها از دستور بالاترین مقام اجرایی استان سرباز بزنند جای تعجب دارد، اما تعجب بیش تر آنجاست که قبلا خود یا نماینده تام الاختیارشان در کارگروه حضور داشته و این مصوبه را پذیرفته اند.

  مادامی که در دولت و دستگاه های اجرایی مهم مانند بانک ها اراده ای برای حمایت از تولید کننده ی داخلی وجود نداشته باشد، نباید انتظار داشته باشیم که کالای ایرانی به رشد، بلوغ و بالندگی در بازار داخل کشور و حتی خارج از آن برسد.

 اعطای تسهیلات پوششی و حتی فراهم نمودن بستری برای فروش کالای ایرانی نمونه ای از همان هزینه هایی است که در نهایت منجر به توسعه و تعالی خواهد شد. 

 امیدواریم شروع سال جدید که با شعار حمایت از کالای ایرانی توسط مقام عظمای ولایت مزین شده است، با پیگیری های استاندار محترم جناب آقای دکتر خادمی و ایجاد فرصت های جدید، پیش روی تولید کنندگان بومی همراه باشد.

این که مدیریت برخی از بانک های استان از اجرای مصوبه ی استانداری سرباز بزنند نه تنها مشکلی از مشکلات گسترده تولید بومی استان حل نخواهد کرد بلکه وضعیت اسف بار آن را دوچندان خواهد کرد.

 وقتی رهبر معظم انقلاب این شعار را برای سال جدید عنوان نمودند به معنی آن است که همه باید به آن تن داده و برای تحقق آن تلاش کنند. بی شک بانک ها نیز از این موضوع مستثنی نیستند!

 قطعا نقش استاندار لرستان با بررسی مصوبات گذشته ی کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در این بین بسیار حیاتی و مهم است و می تواند منجر به بازشدن این گره شود. این اقدام حتما در راستای خواسته های معظم له و عموم مردم است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: