امروز: پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
گزارش مردمی هیجار:

شهرداری الیگودرز در  تابلوهای جدید  اقدام به حذف نام شهدا از معابر وکوچه های نموده است که  نارضایتی مردم را بدنبال داشته واقدامی در جهت و کم رنگ نمودن فرهنگ ایثار و شهادت است.

کد خبر: ۸۹۶۱
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۲

به گزارش هیجار ،نامگذاری کوچه ها ، خیابان ها و معابر شهر برای برقراری ارتباط و رفت آمدهای سهل و آسان و جلوگیری از سردر گمی شهروندان ضرورتی است غیر قابل اغماض می باشد .

 نکته ی درخور توجه در مورد نام گذاری این کوچه و خیابان ها این است چه اسامی انتخاب شود که این نام نه تنها  حاجت  اسم دار بودن کوچه را برطرف کند، بلکه با بردن آن نام ، مفاهیم و ارزش های خاصی در ذهن فرد خطور و تقویت شود.

 نکته ی مد نظر، در اسامی این کوچه ها ، نامگذاری به اسم افرادی مشهور و معروف از جمله شهیدان بوده است  که در آینده و سرنوشت کشورشان نقش مهمی داشته اند ، این نکته تا آن جا حائز اهمیت است که در یکی از موارد دستورالعمل هيئت وزيران در این زمینه که به وزارت کشور ابلاغ شده، آمده است که اگر چنان چه پدر و مادر شهيد در يک کوچه سکونت داشته باشند يا کوچه اي محل سکونت شهيدي بوده است، نام گذاري کوچه به نام آن شهيد در اولويت قرار دارد.

معابر الیگودرز،حذف نام شهدا از معابر الیگودرز،عکس،تصویر،شهرداری الیگودرز

معابر بی ونان ونشان الیگودرز

 آن چه که ذهنمان را در رابطه با نامگذاری کوچه و خیابان های شهر  الیگودرز درگیر کرده این است که چرا باید  تابلو های  نام شهدا حذف شود و بجای آن از اعداد وارقام استفاده شود؟

چندی پیش در پی تغییر اسم کوچه شهیدمحسن احمدی با اعداد وسایر محلات  از سوی شهرداری  الیگودرز سبب نارضایتی اهالی محله شد همچنین در اقدامی مشابه در سایر محلات شهرستان شاهد  حذف نام شهدا وبی نام نشان شدن آنها بودیم حتی در برخی موارد کوچه هایی دواسمی شده بسیاری از محلات بودیم که  بسیاری از شهروندان  که همگی علت تغییر نام را جویا شده بودند.

معابر الیگودرز،حذف نام شهدا از معابر الیگودرز،عکس،تصویر،شهرداری الیگودرز

معابر الیگودرز،حذف نام شهدا از معابر الیگودرز،عکس،تصویر،شهرداری الیگودرز

 یکی از شهروندان در گفت و گو با خبرنگار هیجار اظهار داشت: نمیدانیم ملاک تغییر کوچه از اسم شهید به اسامی ناآشنا در شهر الیگودرز که شناختی از آنها نیست یا اعداد  چیست؟

 وی ادامه داد: آرامش و آسایش امروز ما حاصل رنج ها و زحمت های همان شهدایی است که نامشان بر خیابان ها و کوچه های ماستو از شهرداری میخواهیم هر چه سریعتر اسم کوچه را به اسم شهید احمدی برگرداند.

 گفتنی است این تغییر نام از اسم کوچه به بلوارهای های شهرستان نیز رسیده است وچندی پیش  بلواردر شهرستان با عنوان  مالیات  نامگذاری شد ولی نامی از شهدای عملیات حاج عمران  ،امیر سرتیپ آذرفروسایر مفاخر شهرستان وجود ندارد.

معابر الیگودرز،حذف نام شهدا از معابر الیگودرز،عکس،تصویر،شهرداری الیگودرز

 ماده های قانونی در نامگذاری معابر

با نگاهی به بند ۲۴ ماده ۷۱ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور می‌بینیم که این ماده قانونی به صراحت بر نقش شورای شهر برای نامگذاری معابر تاکید نموده است.

در این بخش از قانون مذکور این گونه مقرر شده که تصویب نامگذاری معابر، میادین، خیابانها، کوچه و کوی در حوزه شهری و همچنین تغییر نام آنها با رعایت مقررات مربوط از جمله وظایف شورای شهر محسوب می‌شود.

همچنین در ماده یک آیین نامه نامگذاری شهرها، خیابان ها، اماکن و مؤسسات عمومی آمده: نام شخصیتهای مهم تاریخ صدر اسلام و انقلاب اسلامی و شهدای گرانقدر آن و حوادث مهم تاریخ مبارزات اسلامی مردم ایران در درجه اول و نام‌شخصیتهای فرهنگی، ادبی، علمی، سیاسی و تاریخی ایران و اسامی راجع به اندیشه، فکر و هنر و نیز مظاهر طبیعت زیبای ایران در مرتبه بعد برگزیده‌ شود.

  

حذف نام شهدا و شبیخون فرهنگی  

یکی ديگر از شهروندان در این باره گفت : هنوز مردم از نام های قدیمی برای آدرس دهی  محلات استفاده می کنند اما شهرداری در اقدامی ناباورانه نام شهدا را از  محلات و کوچه ها حذف و  شمارهها را جایگزین کرده اند چرا بعد ازحذف  نام شهدا باید نام شهدا از محله ها حذف شود آیا همان  شبیخون فرهنگی نیست.

وی بیان کرد: این شیوه نام گذاری اخير  روش صحیحی و علاوه بر بی احترامی به شهدا سبب نارضایتی مردم شده  بهتر است مسئولان تمهیداتی بیندیشند که كوچه ها و معابریی که بی نام ونشان هستندنامگذاری شود.  

شهرداری الیگودرز،کوچه بی نام ونشان الیگودرز،عکس،تصویر،حذف نام شهدا ازمعامعابر الیگودرز

یکی دیگر از شهروندان در این خصوص بیان کرد: سال گذشته شهرداری نام کوچه  ما که قبلا به نام شهید بادوشی بوده به توحید تغییر نام داد والان موجب سردرگمی ما شده  این درحالیکه چند کوچه بی ونام ونشان است . 

  

نامگذاری معابر روستای مغانک الیگودرز،عکس،تصویر،نامگذاری معابر الیگودرز

امسال در آذرماه  طی مراسمی با حضور فرمانده سپاه ومسئولین شهرستان مراسم نامگذاری  کوچه ها و خیابان های روستای مغانک سفلی الیگودرز با  نام امام خمینی (ره) ، شهید مدافع حرم عبدالمهدی کاظمی ، سردارقاسم سلیمانی ، امیر سرتیپ غضنفر آذرفر  و 11 شهید دوران دفاع مقدس برگزار شداین درحالی است که در شهر الیگودرز شاهد حذف نام شهدا از معابر وکوچه ها توسط شهرداری هستیم.

نامگذاری معابر روستای مغانک الیگودرز،عکس،تصویر،نامگذاری معابر الیگودرز

 آیا این اقدام در راستای ماندگار ساختن حماسه ها صورت گرفته است،در کجای این نامگذاری های جدید به ارزش ها، مفاهیم و مضامین والای دوران دفاع مقدس توجه شده است؟

مگر نه این است که در فرهنگ غنی ایران اسلامی تکریم جایگاه قهرمانان ملی بسیار سفارش شده است و در آموزه های دینی ما نیز مقام شهیدان و مجاهدان کم تر از جایگاه انبیا و اولیاء الهی نیست پس چه دلیلی دارد که برخی ها با بی توجهی سعی در کم رنگ کردن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه دارند؟

گزارش :یاسر مومنی

 انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 0

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: