امروز: شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷

بیکاری از معضلاتی در الیگودرز که بدلیل تعطیلی بسیاری از معادن وکارگاهها به یک بحران اجتماعی برای جوانان تبدیل شده و این شهرستان همچنان رتبه  نخست بیکاری در کل کشور  را به خود اختصاص داده است.

کد خبر: ۸۹۲۴
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۰

به گزارش هیجار ،بیکاری یکی از بزرگ‌ترین معضلاتی است که توازن و تعادل جامعه را به هم می‏‌ریزد و باعث ایجاد بحران‏‌های متعدد در عرصه‏‌های اجتماعی، اقتصادی، روانی و سیاسی می‏‌شود. بیکاری در واقع شاهراه اصلی معضلات و ناهنجاری‏‌های‏ اجتماعی است و حل آن بسیاری از مشکلات اجتماعی، روانی، اقتصادی جامعه را برطرف می‏‌کند.

کاریابی و پیدا کردن شغلی متناسب با درس و رشته تحصیلی امروزه کاری بس دشوار شده است و جوانان امروز آنقدر درگیر پیدا کردن کار شده اند که حتی گرایششان برای تحصیل در برخی رشته های تحصیلی با بازار کاری پر رونق تر از بقیه بیشتر شده است.

بیکاری در الیگودرز،معضل اجتماعی،عکس،تصویر

 

با توجه به نامگذاری امسال بعنوان اقتصاد مقاومتی  ،تولید واشتغال  بسیاری از جوانان شهرستان  انتظار داشتند که اقدام اساسی از سوی مسئولین در این خصوص انجام شود ولی  گویا بیکاری نه تنها کاهش نداشته بلکه گریبان بسیاری از فارغ التحصیلان با مدارک بالا را گرفته است و متاسفانه  بیکاری در شهرستان الیگودرز ازیک معضل  اجتماعی به یک بحران تبدیل شده است.

 

 الیگودرز بیکارترین شهر کشور

دکتر محمد خدابخشی ؛نماینده مردم الیگودرز سال گذشته  در گفتگوی اختصاصی با هیجار گفت: بر اساس شاخص های توسعه وارزیابیهایی که  از شهرستان الیگودرز انجام شده است متاسفانه  این شهرستان الیگودرز در جایگاه  سوم استان قرار نداشته و  در اغلب  این شاخصه ها رتبه ششم  ویا کمتر از آن  را داشته است.

وی ادامه داد: بعنوان مثال الیگودرز در شاخص نرخ بیکاری آخرین شهر استان است ومتاسفانه بالاترین نرخ بیکاری در کل کشور را به خود اختصاص داده است.

نماینده الیگودرز،عکس،تصویر

نماینده مردم الیگودرز با اشاره به اینکه  از تمام پتانسیلها برای اشتغال زایی در سطح شهرستان باید استفاده شود اظهار داشت: جذب سرمایه گذار از مهمترین برنامه ها در خصوص اشتغال زایی است تا با  استفاده از ظرفیت های شهرستان زمینه اشتغال زایی برای حدود  40هزار نفر درقالب پروژه هها و طرحهای مختلف ایجاد شود.

خدابخشی بیان کرد :در راستای تحقق  اقتصاد مقاومتی  نیز  باید از تمام عواملی که بصورت  مستقیم وغیر مستقیم  با اشتغال زایی وتوسعه اقتصادی شهرستان  مرتبطند استفاده کرد.

وی  انجام پروژه های شهرستان را از دیگر اولویتهای کاری خود دانست واظهار داشت: پروژه ههای عمرانی و طرحها  باید به موزات  هم  در شهرستان اجرا شوند و در این خصوص  از تمام  اختیارات خود برای تحقق این امر استفاده خواهم کرد.

 امام جمعه الیگودرز ،حجت الاسلام ارزنده،عکس،تصویر

سایه سنگین غیربومیها بر ادارات ودستگاههای دولتی الیگودرز

حجت الاسلام‌ محمدعلی ارزنده در جلسات شورای اداری و خطبه های نماز جمعه چندین بار  به معضل بیکاری در شهرستان اشاره کرد وافزود: متأسفانه امروز وضعیت اشتغال در الیگودرز اوضاع و احوال خوبی ندارد و اکثر معادن و کارخانجات تعطیل است و وضعیت اشتغال در حال انفجار و شرایط خوبی ندارد.

وی ادامه داد: متاسفانه در حالی که بسیاری از فارغ التحصیلان این شهرستان بیکار هستند در بیمارستان و سایر ادارات شهرستان نیروهای غیر بومی از سایر شهرستانهای استان  جذب می شوند .

 

بیکاری بیش از 3500 نفر با مدرک کارشناسی ارشد ودکترا

دکتر احسان جهانیان  صبح امروز در جلسه استانی شورای اداری بهزیستی گفت: الیگودرز دارای  شهرستان وسیع و گسترده که در برخی مناطق به دلیل صعب العبور بودن مسیر خدمات دهی بسیار سخت و دشوار است و هم اکنون 9طرح سنگین  در جهت پرداخت تسهیلات در راستای اشتغالزایی وجود دارد ولی متقاضیان  بدون ارائه  هیچگونه طرح توجیهی انتظار دریافت وامهای میلیاردی دارند.

وی با اشاره به اینکه صنعت راکد وفلج در شهرستان حاصل عدم اقدام کارشناسی است بیان کرد: باید در حوزه بیکاری  تسهیلگران را تعریف نموده و با استفاده از ظرفیت های هر بخش را شناسایی نموده  بتوانیم اشتغالزایی کنیم .

فرماندار الیگودرز اضافه کرد: دربخش ززوماهرو و بشارت هیچ تحصیلاتی برای توسعه کشاورزی تخصیص داده نمی شود چرا که اراضی این مناطق شیب دار و برای کشاورزی نامناسب است ودر این بخش ها اولویت در جهت شیلات وپرورش ماهی ،باغداری در اراضی وکشت گیاهان داروی  ودر سایر بخش ها نیز  تسهیلات جهت توسعه کشاورزی  و صنایع تبدیلی اختصاص می یابد.

جلسه شورای اداری بهزیستی در الیگودرز،فرماندار الیگودرز،عکس،تصویر

جهانیان با اشاره به اینکه مدیران خلاقیت لازم جهت کارآفرینی را ندارند  اظهار داشت: ثبت نام طرح کارورزی خود گامی در جهت کاهش بیکاری است و در شهرستان الیگودرز 507  نفر کارورز  تعریف شده که پس از اتمام دوره کارورزی در صورت استخدام توسط کارفرما مشمول معافیت بیمه ای می شوند واز این تعداد تنها12 نفر جذب شده است که در این خصوص  نیز آسیب شناسی لازم انجام نشده است .

وی بیان کرد :بیش از  3500نفر جوان بیکار با مدرک تحصیلی بالاتر از کارشناسی در الیگودرزجهت اشتغال  در دفتر کاریابی ثبت نام نموده اند  ولی از این طرح استفاده نمی کنند در حالیکه این طرح به نفع کار آموز و کارفرما می باشد  در این حوزه مشکل وجود دارد.

فرماندار الیگودرز اضافه کرد: متاسفانه درالگو برداری جهت اشتغال  از سایر کشورها  به مسئله  بومی سازی توجه نشده و نیازهای  اجتماعی ،فرهنگی در آن دیده نمی شود. همچنین باید در حوزه اشتغالزایی در بحث سرپرست خانوار و مددجویان تحت پوشش بهزیستی باید مشارکت با فنی حرفه ای تقویت شود و باید افزایش درآمد در مشاغل خانگی  بازارچه دائمی در سطح شهرستان برای مددجویان بهزیستی وکمیته امداد داشته باشیم .

وی به اقدامات در سطح شهرستان در جهت خود اشتغالزایی اشاره کرد وبیان نمود : تسهیلات50میلیون ریالی  به 100نفر در جهت مشاغل خانگی از محل تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان امام و استانداری که همه این افراد از مددجویان  بهزیستی وکمیته امداد می باشد.

متاسفانه بسیاری از شهروندان به ناچاربرای فرار از بیکاری غم غربت را بجان خریده و به سایر استانها  مهاجرت  نموده اند  وسایر افراد نیز به کارهای غیرمرتبط و گاه بسیار دم دستی رو می آورند.

حالا باید از نماینده شهرستان وسایر مسئولین  پرسیده شود که پس از گذشت  یکسال چه اقداماتی در این خصوص وتحقق شعار سال  انجام داده اند ؟ چرا در این مدت با راه اندازی صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی وصنایع مادر  بدنبال برطرف نمودن این بحران اجتماعی در شهرستان نبوده اند ؟ 

گزارش :یاسر مومنی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: