امروز: پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷

دردولت قبل بیش از 1600 بیمه شده اصلی در تامین اجتماعی الیگودرز بدلیل مهاجرت و تعطیلی کارگاه  از لیست بیمه شدگان خط خورده اند.

کد خبر: ۸۶۷۴
تاریخ انتشار: یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۳

به گزارش هیجار  ،در روزهاي ابتدايي بهمن سال ۱۳۳۱ اعلاميه تاسيس سازمان تامين اجتماعي صادر شد. سازمان تأامین اجتماعی یک سازمان بیمه‌گر اجتماعی است که ماموریت اصلی آن پوشش کارگران مزد و حقوق بگیر (به صورت اجباری) و صاحبان حرف و مشاغل آزاد (به صورت اختیاری) است.

تامین اجتماعی یک سازمان عمومی غیردولتی است که بخش عمده منابع مالی آن از محل حق بیمه‌ها (با مشارکت بیمه شده و کارفرما) تأمین می‌شود و متکی به منابع دولتی نیست.

شعبه تامین اجتماعی شهرستان الیگودرز با  بیش از 30سال سابقه  در این شهرستان دارای حدود   18هزارو 500 نفر بیمه شده  اصلی  است که با افراد تبعی حدود 65 هزار نفر در الیگودرز تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی می باشند .

تامین اجتماعی الیگودرز مبلغ  38میلیارد تومان طلب از  پیمانکاران ونهادها وسازمانها در  شهرستان است که از این مقدار 19 میلیارد مربوط به شهرداری الیگودرز است .

تامین اجتماعی الیگودرز،عکس،تصویر

طبق اطلاعات بدست آمده ماهیانه 166 نفر پرسنل در شهرداری الیگودرز حق بیمه آنها توسط شهرداری واریز می شود و 308 نفر کارگران فضای سبز و.... بیمه آنها توسط پیمانکاران واریز می شود  که با حساب حداقل دستمز شهرداری حدود 200میلیون ریال باید جهت  بیمه واریز کند

از سال 92بدلیل تعطیلی کارگاه و مها جرت در شهرستان بیش از  هزارو600نفر از بیمه شدگان اصلی  در تامین اجتماعی  کاهش یافته است.

همچنین تامین اجتماعی الیگودرز به  3هزار 500نفر مستمری بگیر و بیمه بیکاری در مجموع ماهیانه  مبلغ 4 میلیارد تومان حقوق پرداخت می کند.

تامین اجتماعی الیگودرز،عکس،تصویر

 

هم اکنون حدود 2هزار و400نفردر الیگودرز تحت پوشش بیمه کارگر ساختمانی می باشند این درحالیکه بسیاری از افراد در مشاغل دیگر مشغول به فعالیت هستند  ولی بدلیل  بیمه کارگری پایین ترین نرخ پرداخت را دارد ولی تنها  به اخذ کارت ازسازمان  فنی وحرفه ای توانسته اند خود راتحت پوشش بیمه کارگری قرار دهند .  

در آبان ماه سال 93 بیمه هزار و200نفر باربر در شهرستان الیگودرز قطع شد تنها به این دلیل که باربر در مناطق بندری وجود داشته و طبق دستور مدیران این سازمان بای بیمه باربران که ارزانترین نرخ بیمه در کلیه شعبات قطع شود .

 همچنین  حدود هزار نفر از بانوان این شهرستان  تحت پوشش بیمه قالیبافی هستند  و طبق دستور دولت بیمه  آنها باید پس  ازبررسیهای  لازم قطع می شود .

تامین اجتماعی الیگودرز،عکس،تصویر

 

یکی از مهمترین مشکل شعبه تامین اجتماعی الیگودرز مکان آن می باشد چرا که شعبه  ودرمانگاه آن در خیابان پونه زار  با عرض کم  واقع شده است و هر روز این خیابان مشکلات ترافیکی دارد و همه مراجعه کنندگان و حتی پرسنل اداره که از وسیله نقلیه شخصی استفاده می کنند با مشکل نبود پارکینگ مواجه می شوند.

 

تامین اجتماعی الیگودرز،عکس،تصویر

در 27 مرداد ماه امسال دکتر سید تقی نوربخش؛ مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی کشور در سفر یک روز خود به الیگودرز ودر  در گفت وگو با هیجار  گفت : بیش از 42 میلیون نفرتحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند  وحدود سه میلیون و 200هزار نفر مستمری بگیر اصلی در کشور وجود دارد واین سازمان ماهیانه 4هزار و 200میلیارد تومان مستمری وبیمه بیکاری پرداخت می نماید.

تامین اجتماعی الیگودرز،عکس،تصویر

 

وی ادامه داد : سازمان تامین اجتماعی حدود 50درصد از مردم لرستان را نیز تحت پوشش خود قرارداده است ودر سخت ترین شرایط اقتصادی کشوردرابعاد پرداخت مستمری ،حوزه درمانی و16 مزیت دیگر خدمات رسانی انجام می دهد .

مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی کشورافزود : بودجه تامین اجتماعی  بدون اتکاء به منابع  نفتی ومالیات است و این سازمان  در بحث اقتصاد مقاومتی که همان اداره کشور بدون تکیه بر نفت ومالیات نقش اساسی داشته و در خاکریز اول اقتصاد مقاومتی  قرار دارد.

وی به اهداف سفر خود به شهرستان الیگودرز اشاره کرد وبیان نمود : سرمایه گذاری در شهرستان از مهمترین اهداف این سفر  بود ودر این خصوص در حوزه گیاهان دارویی وگردشگری  الیگودرز مطالعاتی انجام خواهد شد ودر صورت به نتیجه رسیدن سرمایه گذاری لازم صورت خواهد گرفت .

تامین اجتماعی الیگودرز،عکس،تصویر

 

نوربخش به تفکیک ساختمان اداری ودرمانی تامین اجتماعی الیگودرز اشاره کرد وبیان نمود :باتوجه به ارتقاء درمانگاه الیگودرز به شبانه روزی و مطالباتی میلیاردی  که تامین اجتماعی الیگودرز از شهرداری دارد در صورت توافقات لازم این تفکیک انجام خواهد شد .

یکی دیگر از مشکلات ومطالبات مردم از این سازمان ارائه خدمات می باشد با توجه به اینکه  حق بیمه ای که این مردم به این سازمان پرداخت می کنند یکسان است ولی خدمات ارائه شده  مخصوصا درمناطق محروم مانند الیگودرز با کلان شهرها یکسان نبوده و شاهد ناعدالتی در این حوزه می باشیم.

این مطلب بارها ازسوی مردم ،نمایندگان ادوار گذشته  ،امام جمعه و  ... بیان شده است  ولی گویا مسئولین سازمان تامین اجتماعی کمیت را جایگزین کیفیت نمودند در سفر اخیر خبرنگار ما  با طرح این سوال  ازدکتر نوربخش ، مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی کشور خواسته ومطالبه چندین ساله مردم را بیان کرد که وی پاسخ داد : سازمان تامین اجتماعی در استان لرستان  چهار مرکز درمانی در دولت یازدهم راه اندازی نموده است که برابر با 20سال قبل می باشد و توزیع امکانات درمانی در شهرهای مختلف لرستان به خوبی انجام شده است .

تامین اجتماعی الیگودرز،عکس،تصویر

 

مدیر عامل  تامین اجتماعی کشور  به برنامه های دیگر  این سازمان اشاره کرد واظهار داشت : این سازمان در شهرستانهای ازنا ،پلدختر ،نورآباد  مراکز درمانی راه اندازی نمود  ودر  شهرستانهای دورود وبروجرد قطعا امسال توسعه بیمارستان انجام خواهد شد وبا نصب دستگاههای سی تی اسکن و ام ار ای در مراکز درمانی این استان گامهای بلندی برداشته شده است.

متاسفانه عدم کیفیت در ارائه خدمات در تامین اجتماعی قربانیان  بدنبال داشته است که می توان  به مرگ  سجاد سرلک جوان 26 ساله الیگودرز ی در شهریورماه  سال گذشته اشاره کرد که بر اثر بی توجهی تیم های پزشکی و قصور پزشک بیهوشی در بیمارستانهای وابسته به تامین اجتماعی فوت شد. 

تامین اجتماعی الیگودرز،عکس،تصویر

خانواده این جوان ناکام  و چندین هزار نفر از مردم الیگودرز با امضای طوماری خطاب به رئیس جمهور خواستار تأسیس بیمارستانی مجهز در در راستای ارائه خدمات بهتر به مردم این منطقه محروم شدند  ولی بعد از گذشت یکسال هم چنان مردم این شهرستان  چشم انتظار اقدامی اساسی از سوی مسئولین هستند .

حجت الاسلام ارزنده امام جمعه الیگودرزدراین خصوص گفت: خدمات درمانی  تامین اجتماعی در شهرستان الیگودرزجوابگوی مردم نیست  و در صورتیکه فردی نیازمند خدمات درمانی مانند اتاق عمل و... باشد باید به بیمارستان مراجعه وهزینه ها پرداخت کند.

وی به وعده های  مسئولین در خصوص ساخت بیمارستان تامین اجتماعی الیگودرز اشاره کرد وبیان نمود :سال گذشته خطای پزشکی منجر به مرگ جوان الیگودرزی شد وزیر و مسئولین تامین اجتماعی در کشور واستان در قبال عدم شکایت این خانواده قول مساعد جهت ساخت بیمارستان تامین اجتماعی را داده اند ولی بعد از گذشت یکسال هیچ اقدامی انجام نشد.

 گزارش :یاسر مومنی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 0

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: