امروز: جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
مصاحبه تفضیلی با پهلوان پاسدار الیگودرزی ؛

محمدرضا کریمی گفت: عناوین زیادی در رشته  ورزشی باستانی  بدست آورده ام ولی همه مقام های ورزشی وافتخارات یک طرف ولبخند رضایت آقا طرف دیگر ،این لبخند برای من بی نهایت مهم وارزشمند است .

کد خبر: ۸۲۲۷
تاریخ انتشار: شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۳۵

به گزارش هیجار ، ورزش باستانی در حدود هفتصد سال پیش (قرن هفتم خورشیدی ) توسط محمود معروف به پوریای ولی ایجاد شده است و آداب وسنن در این رشته ورزشی پیروی از پهلوانان و دلاوران دوره باستان و تاسی از پیشوای نخستین شیعیان وجوانمردان امیر المومنین امام علی (ع) است.

 بمناسبت میلاد با سعادت امام حسین (ع) روز پاسدار به سراغ یکی از قدیمی ترین ورزشکاران وپهلوانان الیگودرزی رفته ایم که  از دوران دفاع مقدس تا کنون در این رشته فعالیت داشته وصاحب عناوین و مقام های قهرمانی بسیار زیادی است.

 ابتدا خودتان را معرفی کنید ودر خصوص سوابق ورزشی خود بگویید؟

سرهنگ پاسدار محمدرضا کریمی  که در سال 1347 در شهرستان الیگودرز در خانواده ای مذهبی به دنیا آمده ام  و پدرم نیز از مبارزین قبل از انقلاب که چندین بار توسط ساواک دستگیر شده است ودر حال حاضر مسئول ورزشهای زورخانه ای و پهلوانی دانشگاه امام حسین (ع) هستم .

 

،عکس،تصویر،محمدرضا کریمی ،ورزشکار الیگودرزی

 

در این رشته ورزشی سال های 66تا 69در سنگ ،کباده و همچنین کشتی پهلوانی مقام اول تا سوم کشور را بدست آورده ام در سال 1369عضو تیم ملی ورزش های زور خانه ای بوده ام که به بازیهای پکن نیز اعزام شدم و مدت 24 سال سابقه خدمت در سپاه پاسداران ودانشگاه تربیت بدنی امام حسین (ع) را دارم و در رشته های مچ اندازی ،پرتاب وزنه در نیروهای مسلح نیز عناوینی کسب نموده ام.

جایگاه ورزش پهلوانی در سپاه به نظر شما چگونه است ؟

دانشگاه ، حوزه مرکزی سپاه ونیروی زمینی تنها نهاد هایی هستند که به صورت جدی به ورزش زور خانه ای می پردازند وقطعا برای رونق آن باید در رده های مختلف زورخانه تاسیس کنیم تا این ورزش گسترش پیدا کند وهمچنین مربیان نقش مهمی در گسترش این رشته ورزشی می توانند داشته باشند ولی متاسفانه  تا کنون ضعیف عمل شده است .

اکثر عزیزان کادری با این رشته ورزشی بیگانه هستند واصلا آن را نمی شناسند و به نظرم باید روی این رشته ورزشی بومی وسنتی بیشتر کار شود وچون  حضرت آقا روی این موضوع تاکید داشته اند باید این ورزش سنتی وملی را گسترش دهیم.

نیروهای نیمه دومی سپاه که سن وسال بالاتری دارند می توانند در این رشته بیشتر فعالیت کنند ودر دانشگاه امام حسین (ع) روزهای یکشنبه وسه شنبه که ورزش همگانی است ورزش باستانی را اجرا می کنیم که استقبال بسیار خوبی هم از آن می شود.

به عنوان یک از باستانی کاران با سابقه کشور این رشته ورزشی داری چه ویژگیهایی دارد ؟

باستانی ورزش شناسنامه دار برای ایرانی هاست که اصالت ومعنویت در آن موج می زند و این رشته ورزشی عمق زیادی در دین ما دارد رهبر معظم انقلاب هم بارها فرموده اند که ورزش پهلوانی تنها یک ورزش نیست بلکه فرهنگ و تاریخ به حساب می آید .

حضرت آقا خودشان به نوعی این ورزش را انجام می دادند وکاملا با ورزش باستانی آشنایی دارند و بیاناتی که در این رابطه داشته اند نشان می دهد چقدر این رشته  ورزشی مهم است .

چرا در کشور به ورزش باستانی که ورزش ملی توجه جدی نمی شودو  پیشنهاد شمادر این خصوص چیست ؟

بسیاری از بزرگان ورزشی  مانند نا مجو ، تختی ، پوریای ولی و... از گود زورخانه ورزش را آغاز نمودند و به عناوین پهلوانی وقهرمان دست یافته اند  ولی متاسفانه امروز همه نگاهها به سمت فوتبال وسایر ورزشهای توپی است وکمتر کسی که به  ورزش باستانی توجه می کند و بیشتر نگاه ها هم اکنون به ورزش تجاری ومادی شده است .

البته برخی استانها در کشور این رشته  ورزشی را گسترش داده اند اما به نظر می رسد مهمترین مشکل که پشتوانه ای برای آن وجود ندارد .باید زورخانه های جدیدی در کشورمان احداث شود باید فعالیت های فرا منطقه ای صورت گیرد  ودر سپاه نیز در رده های مختلف  از جمله سربازان و درجه داران زیادی به سمت رشته ورزش ها باستانی  جذب شود.

 پیشنهاد من برای گسترش این رشته ورزشی ایجاد  لیگ های  در سطح کشور و نیروهای مسلح است  وبا برگزاری مسابقات به صورت فردی و تیمی این ورزش را رونق دهیم  وزمنیه بسیاری از جوانان را در این رشته فراهم نماییم.

،عکس،تصویر،محمدرضا کریمی ،ورزشکار الیگودرزی

  شما در جبهه های حق علیه باطل حضور داشته اید ورزش باستانی در آن دوران چگونه بود ؟

این ورزش به دلیل اینکه با نام بزرگان دین مخصوصا امیر المومنین امام علی (ع) همراه شده است تاثیر بسیاری زیادی  بر روحیه رزمندگان در دوران دفاع مقدس داشت و همیشه این ورزش حتی با امکانات  کم در جبهه ها بود انجام می شد .

یکی از شیرین ترین  خاطرات خود را  دوران  فعالیت ورزشی برای خوانندگان بیان کنید؟  

خطرات که زیاد است ولی  امسال برای اولین بار در طول تاریخ انقلاب ودر مراسم میثاق پاسداری درمیدان صبحگاهی در مقابل حضرت آقا ورزش باستانی را اجرا کردیم که البته تلفیقی از کارهای رزمی وباستانی بود و بعد از این برنامه مقام معظم رهبری نظر گرانبهایی در خصوص این برنامه دادند واز کار ما ابراز رضایت کردند که این خیلی برای ما ارزشمند بود.

 ایشان در پیام خود نوشته بودند ((ابتکار مهم است تنظیم برنامه مثل رژه وحرکات نمایشی وترکیب ورزش باستانی با دیگر کارهای در میدان ،هم میل هم کار رزمی خوب بود )) وهمین که ایشان اول اسم ورزش باستانی را آوردند برای من خیلی مهم بود.

پهلوان الیگودرزی،محمدرضا کریمی ،ورزشکار الیگودرزی،عکس،تصویر

حرف آخر ؟

عناوین زیادی در این رشته ورزشی بدست آورده ام ولی بعد از اجرا برنامه برای حضرت آقا فهمیدیم که همه مقام های ورزشی وافتخارات یک طرف ولبخند رضایت آقا طرف دیگر ،این لبخند برای من بی نهایت مهم وارزشمند است واز همه افتخاراتم ارزشمند ترو شیرین تر است و امیدوارم که مسئولان ورزش در سپاه وکشور این ورزش سنتی وملی که ریشه های دینی دارد را گسترش دهند.

انتهای پیام/

   

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: