امروز: دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
شورای شهر پاسخگو باشد؛

اقدامات عمرانی در شهر الیگودرز بواسطه احداث بلوار و میادین در بیرون از محدوده شهر علاوه بر هزینه های اجرا،هزینه های سنگین و دائمی نگهداری را هم به شهرداری تحمیل نموده است .

کد خبر: ۴۶۹۹
تاریخ انتشار: شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۵۱

به گزارش هیجار و به نقل از کیهان الیگودرز ،از جمله اقداماتی که می تواند در راستای توسعه و آبادانی شهر ها تاثیر بسزایی داشته باشد انجام اقدامات عمرانی نظیر احداث بلوار،میادین،تقاطع ها و.....است که علاوه بر این مهم در راستای رفع موانع ترافیکی هم موثر خواهد بود.در اینجا در رابطه با خوب یا بد و یا کارشناسی و غیرکارشناسی این گونه اقدامات عمرانی اظهار نظر نخواهیم کرد و بحث در این حوزه را به کارشناسان واگذار می کنیم اما آنچه مسلم است از جمله عوامل توفیق مدیریت شهرها در راستای تعریف پروژه های عمرانی مدنظر قرار دادن اولویت اجرا می باشد و لازم است در عملیاتی شدن پروژه ها منافع عمومی برخواسته های شخصی تقدم یافته تا نتیجه حاصل از تکمیل آنها نصیب شهروندان و حتی مسافران شود، اما متاسفانه بعضا مشاهده میشود در اجرای یک پروژه تنها نام منافع مردم بر پیشانی این طرحها حک شده و کام عده ای خاص از اجرای آنها شیرین می شود.

بی تردید شهر الیگودرز از مشکلات عدیده ای نظیر نبود آسفالت و جدول مناسب و فضای سبز کافی رنج می برد که متاسفانه میراث گذشته نه چندان دور می باشد  و همین معضلات عدم حرکت مدیریت شهری به سمت گسترش شهر را ضروری جلوه می دهد زیرا اقدامات عمرانی بواسطه احداث بلوار و میادین در بیرون از محدوده شهر علاوه بر هزینه های اجرا،هزینه های سنگین و دائمی نگهداری را هم به شهرداری تحمیل خواهد نمود.

از جمله طرحهایی که پس از کش و قوس های فراوان اواخر سال گذشته کلید خورد اجرای بلواری در مسیر باند رفت چهارخطه الیگودرز به ازنا می باشد که از میدان شهید فهمیده آغاز و با احداث  دو میدان  بعد از ورزشگاه و در مسیر برگشت همین مسیر خاتمه می یابد.

همانگونه که گفته شد در رابطه با بحث های کارشناسی این طرح کارشناسان باید نظر بدهند اما به راستی در حالیکه جداول و آسفالت شهر نیاز به مرمت و بازسازی دارد و پارک یکصد هکتاری به یکی از آثار باستانی تبدیل شده است آیا اجرای این طرح با شرایط موجود و در حال حاضر که شهرداری بعضا حقوق پرسنل را به سختی تامین می نماید ضرورت دارد ؟! در حالیکه شهرداری به جهت مشکلات عدیده و موجود باید از چاقی رهایی یابد و به دنبال افزایش راندمان باشدآیا اجرای اینگونه طرحها علاوه بر افزایش انتظارات بحق حوزه های جدید شهری جهت خدمت رسانی حفظ و نگهداری هزینه های شهرداری را افزایش نخواهد داد.

در حالیکه بیش از 12 سال از تصویب و ابلاغ طرح تفصیلی می گذرد چه اقداماتی جهت این طرح انجام شده است؟! آیا اولویت نباید با اجرای باند کندرو کمربندی شمالی درحد فاصل میدان دانشگاه تا میدان شهید فهمیده باشد؟! آیا اتصال میدان شهید فهمیده به میدان رهبری لازم و ضروری است یا انجام پروژه ای درد سر ساز برای آینده مردم و شهرداری؟!

اما معضلی که بیشتر از هر موضوعی گریبانگیر شهرداری خواهد شد عدم تملک اراضی جهت اجرای پروژه ها می باشد، درحالیکه شهرداری قبل از اجرای پروژه ها لازم است وضعیت مالکیت اراضی احداث بلوار و میادین و حریم آنها را تعیین تکلیف نموده و پس از آن اقدام به اجرای پروژه ها نماید، اما متاسفانه در اجرای طرح مذکور این مهم مدنظر قرار نگرفته است و یقینا پس از تکمیل طرحها با توجه به افزایش قیمت اراضی، شهرداری با مشکل جدی به نام بدهی به مالکین مواجه خواهد شد که از مجاری قانونی و به واسطه احکام قضایی نسبت به وصول مطالبات خود اقدام خواهند کرد و بطور طبیعی مالکین  تازمانیکه بهای اراضی بواسطه اجرای پروژه شهرداری افزایش نیابد دست به اقدامات قانونی نخواهند زد!!

این در حالیست که شهرداری در سالهای گذشته نیز بدون تملک زمین اقدام به اجرای پروژه ها نمود که نمونه بارز آن احداث ترمینال مسافربری و میدان آزادگان می باشد که مالکین زمینهای این پروژه ها با احکام قضایی نسبت به وصول مطالبات خود اقدام کرده و بخش عمده ای از سهم شهرداری در مجتمع میلاد نور را نصیب خود نمودند،  همچنین احداث میادین مرد بختیاری و میدان جاده قدیم ازنا با همین شیوه در دستور کار قرار گرفت و پایان قصه را همه می دانیم...

اما چرا شورای شهر با علم و آگاهی نسبت به این موضوع بار دیگر دست به چنین اقدامی زده اند که در نهایت به زیان مردم خواهد شد که البته امید آن داریم در اجرای این پروژه ها سوء نیتی وجود نداشته باشد، اما به راستی اگر سرنوشت احداث بلوار و میادین جدیدالاحداث هم با سرانجام  احداث ترمینال و میدان آزادگان مشابه شود شهرداری چاره ای بجز واگذاری ساختمان فعلی شهرداری را به آنها نخواهد داشت و در نهایت باید در گوشه ای از این شهر در ساختمانی استیجاری نسبت به دریافت عوارض بعنوان تنها وظیفه خود اقدام نماید.

کلام آخر اینکه؛ اگر چه بخشی از پروژه مذکور انجام گرفته است اما به نظر می رسد تا همین مقدار کفایت نماید وبا ایجاد تغییرات از آن می توان بعنوان باند کندرو جهت دسترسی به ورزشگاه استفاده نمود و جای تقدیر دارد ،اما ادامه پروژه، شهرداری و سرمایه مردم را با مخاطرات بسیاری مواجه خواهد ساخت و پروژه ای درد سر ساز برای ادوار آینده شورای شهر و شهرداران بعدی خواهد شد و در نهایت همانگونه که امروز مردم این شهربواسطه اجرای ترمینال و میدان آزادگان  سرمایه خود را ازدست دادند و شهرداری با بدهی های کلان مواجه شده است، در آینده نیز به جهت اجرای طرحهای در حال احداث سرمایه های عظیمی را ازدست خواهند داد  که انتظار اینست کارشناسان عضو شورای شهر در قبال انجام این طرح حساسیت بیشتری نشان دهند که یقینا همه آنها در مقابل خدا و مردم مسوول و باید پاسخگو باشند.

همچنین از نماینده مردم که به گفته اعضای شورای شهر پیگیر اختصاص مبلغ 5 میلیارد تومان جهت عمران و آبادانی شهر  به شهرداری بوده اند انتظار اینست که بر چگونگی هزینه شدن این مبالغ نظارت بیشتری صورت بگیرد و یقینا بررسی های فرماندار در اجرای این پروژه ها می تواند شورای شهر را جهت طی کردن مسیر درست کمک نماید.

انتهای پیام/

نویسنده : عباس شاه علی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 11
عسگری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۷
2
0
الیگودرز خبرنگار نداره مغرضانه رفتار می کنند
بی نام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۶
1
0
جایی ندیده ایم اینقدر کار غیر کارشناسی
کرمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۶
1
0
واقعا متاسفیم
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۵
1
0
بگذارید شهرداری کارش را بکند
رحیمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
0
1
شورای شهر در مقابل مردم پاسخگو باشند اگر این مقاله صحت ندارد آن را تکذیب کنند و خلاص اما اگر واقعیت دارد دست از ادامه اجرای طرح بردارند
کاظمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
1
1
نگذارید مثل پول زمین ترمینال که از 50 میلیون به 25 میلیارد رسید سرنوشت این پروژه ها هم به آن گره بخورد ترا بخدا کاری کنید
lمحرابی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
0
1
شما مخالف توسعه و پیشرفت شهر هستید بگذارید طرح اجرا شود زمین هم تملک خواهد شد
مهدی اکبری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۲
0
1
ما می دانیم برخی برای خودشان تلاش می کنند از اطلاع رسانی شما تشکر
سرلک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۱
0
1
از آقای شاه علی و مدیر مسوول سایت هیجار سپاسگذاریم
کاظمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۱
0
1
باتشکر از هشداری که داده اید مسوولین ارشد لرستان باید جلوی این اقدام را بگیرند ما مخالف توسعه نیستیم اما به قیمت نابودی شهر و شهرداری و حیف و میل بیت المال؟؟؟؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۱
0
1
سلام مطلب بسیار زیبایی بود از اینکه در جهت اطلاع رسانی تلاشی صادقانه دارید تشکر می کنیم

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: