امروز: پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

فرزند عشایری وقتی به دنیا می آید ، لالایی هایی بسیار زیبا و پر محتوی در گوشش نجوا می شود ، با بیت،شعر و موسیقی رشد می یابد، در همه احوال در سور و سوگ، به هنگام کار و تلاش، در زمان کوچ و حرکت، به وقت استراحت و تنهایی و در میان جمع با سروده دمساز است.

کد خبر: ۳۵۴۷
تاریخ انتشار: جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۲

به گزارش هیجار ،سروده و شعر، بخشی جدا نشدنی از زندگی یک ایلیاتی است. فرزند عشایری وقتی به دنیا می آید ، لالایی هایی بسیار زیبا و پر محتوی در گوشش نجوا می شود ، با بیت،شعر و موسیقی رشد می یابد، در همه احوال در سور و سوگ، به هنگام کار و تلاش، در زمان کوچ و حرکت، به وقت استراحت و تنهایی و در میان جمع با سروده دمساز است.

به گونه ای که آواز و موسیقی بخشی تفکیک ناپذیر از زندگی و شخصیت وی می شود ، آواز  و موسیقی که نه مثل امروز وارداتی و ناخوشایند ، بلکه بر اساس فرهنگ،معتقدات و ارزشهای ناب و اصیلش پدید آمده و تکوین یافته است.

طبیعت  پاک و بی آلایش،کوههای سر بفلک کشیده و دامنه های پوشیده از جنگل زاگرس،چشمه ساران زلال،آبشارها و رودهای خروشان،زندگی ساده ایلیاتی و نفس گرم،صمیمی و مهربان وی،همراهی با یاری همیشگی اش یعنی نی،کوچ و سفر همیشگی اش با بهار،تلاش فراوان پیکار سخت با طبیعت و جوانمردی ذاتی اش،وی را به سمت و سوی سروده و شعر سوق می داد.

سروده های بختیاری را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد نخست: سروده هایی است که دسراینده آن مشخص است و در این مقاله مد نظر نیستند. دوم: اشعار فولکلوریک یا همان ادبیات عامیانه که در بین بختیاری ها اصطلاحاً « بیت» نامیده می شوند ، سراینده و زمان رواج این سروده ها بر کسی معلوم نیست ، سینه به سینه و نسل به نسل منتقل شده تا به زمان حال رسیده است. یکی از معروف ترین و همگانی ترین اشعار فلکلوریک یا ادبیات عامیانه «کارآوا»یا همان ترانه ها و سروده هایی است که به هنگام کار و تلاش توسط عشایر زمزمه و نجوا می شود و دل شوره ها و دلواپسی های خود را در قالب سروده هایی پرمعنی بیان می کند و به کار و فعالیت خود ریتم و آهنگ خاصی می بخشد. 

 انواع کارآواها  کارآواها انواع مختلفی دارند که مهمترین آنها عبارتنداز: 1- لالایی ها 2- صلوات خوانی هنگام درو و برداشت خرمن 3- سرود گاودوشی 4- سرود مشک زنی یا دوغ زنی 5- سرود قالی بافی , گلیم بافی ,چینی گری 6- برزگری 7- صیادی ( میرشکاری): زبان حال « پازن »و یا صیاد آن. در حقیقت شرح حال طعمه و صیاد را بازگو می کند.   

هدف کارآواها  ترانه های کار به چند دلیل سروده می شوند: 1- ایجاد تمرکز و افزایش میزان دقت در انجام کار 2- برقراری آرامش در کار  3- شکرگذاری از نعمت های آفریدگار جهان و برکت بخشی به آن به خصوص در وقت درو و برداشت خرمن 4- قداست بخشیدن و اهمیت دادن به کار و تلاش 5- نوازش، رام و مطیع ساختن حیوان شیرده 6- رفع خستگی با تزریق انرژی مثبت  و تسریع در کار 7- دلنشین کردن کار با عبارت ها و جمله های موزون 8- ایجاد هماهنگی و برقراری توازن بین اشخاص و اجزاء درگیر در کار 9- تخلیه درونی خود ، گشودن  سفره دل و بر ملا ساختن رنج و درد درونو سبک کردن خود

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: