امروز: پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

 برای بختیاری ها تمامی مراحل شکار از لحظه ی تصمیم گیری تا روز و جهت حرکت و حتی اینکه تفنگ را چه کسی به دست شکارچی دهد و شکارچی تفنگ را با کدام دست بردارد یا اینکه چه کسانی از گوشت شکار بخورند، دارای آداب و سنن خاصی است که شکارچی ملزم به رعایت انها می باشد.

کد خبر: ۳۳۴۳
تاریخ انتشار: شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۳

به گزارش هیجار ، همه اقوام کوهستان نشین ، بویژه آنها  که در شرایط نامساعد و سخت جغرافیایی زیسته اند، روحیه حماسه جویی، سرکشی، شجاعت و دلیری دارند. شکار در میان این اقوام، هم به عنوان راهی برای کمک به  معیشت خانواده و هم به عنوان فرصتی برای بروز شجاعت، به مرور زمان به یک سنت با آداب و آئین های خاص تبدیل شده است.

 بالطبع بختیاری ها به عنوان یکی از اقوام کهن رشته کوه زاگرس، انس دیرینه ای با سنت شکار داشته و برای این سنت آدابی قائل بوده اند که گرچه امروزه اغلب فراموش شده اند، اما میتوان رد پایی از این باورها را در میان باقیمانده جمعیت کوچ رو عشایر و با تکیه بر سروده ها و ابیات شکاربازیافت. این باورها و ائین ها تکه ای از پازل جهان بینی و رسم کننده خطوط هستی شناسیک خاص بختیاری ها هستند.

 برای بختیاری ها تمامی مراحل شکار از لحظه ی تصمیم گیری تا روز و جهت حرکت و حتی اینکه تفنگ را چه کسی به دست شکارچی دهد و شکارچی تفنگ را با کدام دست بردارد یا اینکه چه کسانی از گوشت شکار بخورند، دارای آداب و سنن خاصی است که شکارچی ملزم به رعایت انها میباشد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
اصغر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۰
0
0
سلام، به نظر بنده ما باید ارزشهای اجتماعی رو دوباره تعریف کنیم. زمانی بدلایلی که نگارنده به اون اشاره کرده (معیشت،سد جوع ، نیاز و ...) و همچنین جمعیت مناسب حیات وحش شکار و شکارگری وجاهت داشت و همچنین داشتن اسلحه بدلیل لزوم حفاظت از جان و مال و ناموس یک نیاز بود ... اما در حال حاضر الحمدلله امنیت خوبی در جامعه حکمفرماست و شکارچی که یک جفت گلوله رو حدود 20000 تومان میخره مطمئناً نیاز مالی نداره! اقوام و جوامع دیگه خط مشی و ارزشها رو در مسائل دیگه می ببینن و مدام در حال پیشرفتن ... شکارچی می کشد! (چه مجاز و چه غیر مجاز)

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: