امروز: دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

در بختياري شكار، رسم و مرام خود را دارد و شكار چي به هر جانداري تير اندازي نمي كند و اين اجازه را ندارد كه براي تفريح و لذت جويي حيات جاندارن  را سلب كند.

کد خبر: ۱۵۷۸
تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۴

به گزارش هیجاردر بختياري شكار، رسم و مرام خود را داشت و هر كسي كه تفنگ به دست مي گرفت "صياد" به حساب نمي آمد از رسم هاي بسيار محترم  در بين خود شكارچيان انتخاب شكار بود. شكار چي در بختیاری به هر جانداري تير اندازي نمي کند  و اين حق را به خود نمي دهدكه براي تفريح و لذت جويي حيات جاندارن  را سلب كند.

از حيواناتي كه در منطقه بختياري بسيار فراوان بودند ميتوان به بزكوهي و ميش كوهي و كبك و تهي اشاره كرد.

رسم و مرامي كه در شكار اين حيوانات وجود داشت عدم تير اندازي به ماده ها و حيوانات كم سن وسال بود و عمده شكار آن حيوانات نر مسن بود كه براساس يافته هاي علمي در بين بزكوهي و ميش هاي كوهي  نر هاي مسن كه در گله حضور داشتند توانايي بارور كردن تمامي ماده هاي گله خود را نداشتند و به همين دليل بسياري از شكارچيان در ايل بختياري  آنها را هدف خود قرار مي دادند و از اين شعر هم  اين مطلب برداشت مي شود:

 

پازن به بز ايگو تو بنير تا مو بچرم سير        تا مونه هد كس وه تو نيونه تير

(بز نر به بز ماده مي گويد تو حواست باشد تا من به چرا مشغول شوم تا من اينجايم كسي به تو تير نمي اندازد)

شكار تازه دامادهای بختیاری

سالهاست كه در بین بختیاری ها رسم شكار وجود دارد و هنوز هم پس از گذر سالیان سال به اجرا در می آید. در ایل بختیاری رسم بر این است كه جوانان برومند بختیاریها كه به سن ازدواج رسیده اند قبل از عروسی، برای تهیه گوشت مورد نیاز جهت غذای مراسم شادی به شكار می روند.

 

 بر طبق این سنت قدیمی مادر جوان آماده شكار مشغول تهیه نان سنتی می شود، خواهران و دختركان بختیاری مشك می زنند تا جوان شكارچی دوغ تازه و كره محلی را همراه خود ببرد در این بین نامزد جوان شكارچی هم بیكار نمی ماند و مشغول دوختن لباس شكار می شود.

در بختیاریها روز شكار، به كمر جوان شكارچی شال شكار می بندند كه معمولاً توسط برادر بزرگتر، دائی یا پدر انجام می شود. جوان باید به كوه كلار برود و بزكل شكار كند بزكل، بز یكشاخی است كه بسیار چالاك و تیز می باشد و شكار آن بسیار سخت است، شكار بز كل افتخار بختیاری ها و دلیل بر شجاعت، رشادت و دلیری آنهاست. جوان توسط افراد فامیل و خویشان بدرقه می شود و راهی شكار می گردد.

شکار،صیاد،تیر،عروسی،بختیاری،فرهنگ،مردم،لرستان،ایل،لر،هیجار،هی جار،الیگودرز

بعد از چند روز كه پیروزمندانه به ایل بازگشت مراسم عقد و ازدواج جوان صورت می گیرد و گوشت شكار جهت تهیه غذای عروسی استفاده می شود. رسم شكار سنتی قدیمی است كه ریشه در آداب اصیل بختیاری داردو بسیار دیدنی است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: