امروز: پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷

رسم کهن چوب بازی در قوم بختیاری

یکی از رسم های کهن که هنوز در میان برخی ساکنان کشور ما رواج دارد، رسم دیرین«چوب بازی» و «رقص چوب» می‌باشد.

آیین های نوروزی در میان بختیاری ها

در ایام نوروز دلگیری ها و جدایی ها با پادرمیانی ریش سفیدان و کلانتران ایل زدوده  می شوند و در این میان برای پسران جوان میدانی  فراهم می شود تا  برای خود نامزد برگزینند و بدین روی  پیوند و همبستگی فزون تر شود.

آداب مـخصوص  پوشـش در مـردان بـختیاری

لباسهای محلی مردان بختیاری سالهاست که با سلیقه خاص زنان آنها دوخته شده و بعنوان نماد خاص این  قم بزرگ شناخته شده است .

 

زنی که لقب «سردار» گرفت+ عکس

قدرت سردار مریم در منطقه به حدی بود که روس‌ها به هنگام فتح اصفهان خصمانه به منزل او تاختند و اثاثیه او را به یغما بردند و کلیه اموال و املاک او را در اصفهان مصادره کردند.

نامگذاری روزهای زمستان بر باور بختیاریها

در تقویم‌های عامیانه مردم سرمای زمستان به دو" چله"  بزرگ و کوچک تقسیم شده است «چله بزرگ» از اول زمستان و شب یلدا (شب اول چله) آغاز می‌شود و  چهل روز ادامه دارد «چله کوچک» هم بلافاصله پس از آن تا آخر بهمن و به مدت بیست روز به طول می‌کشد.

شیر سنگی در آداب ورسوم بختیاری

از جمله آداب ورسوم مردمان بختياري نصب شير سنگي روي قبور بعضي از اشخاص مانند پهلوانان،کلانتران، کدخدایان  و شهیدان بوده است كه امروزه کمتر متداول است

اصالت بختیاری

ايل بختياري بزرگترين ايل كوچنده ايران، هرچند در تاريخ دهه هاي پيشين با ترغيب به يكجانشيني مواجه بوده، اما همچنان سنت كوچ خود را هرچند محدود در درونش حفظ كرده است.

 کارآوا، سرودهای کار در بختیاری

فرزند عشایری وقتی به دنیا می آید ، لالایی هایی بسیار زیبا و پر محتوی در گوشش نجوا می شود ، با بیت،شعر و موسیقی رشد می یابد، در همه احوال در سور و سوگ، به هنگام کار و تلاش، در زمان کوچ و حرکت، به وقت استراحت و تنهایی و در میان جمع با سروده دمساز است.

لباس زنان بختیاری

لباس زنان بختیاری شامل لَچَک، زیرلچک، مینا، بندسوزن، دستمال، پیراهن، شلوار قِری و کفش می‌باشد.

شیر های سنگی نماد قوم بختیاری

شیر سنگی، یا به گفتهٔ اهالی منطقهٔ بختیاری «بردشیر»، تندیس‌هایی از جنس سنگ‌ هستندکه به نشانهٔ شجاعت، دلاوری و ویژگی‌هایی چون هنرمندی در شکار و تیراندازی در جنگ و مهارت در سوارکاری، بر آرامگاه بزرگان قوم خود قرار می‌دادند.

جمعیت بختیاری ها

بختیاریها از قدیم الایام یكی از بزرگترین و پرجمعیت ترین ایلات ایران بوده اند.

آئین های شکارگری در فرهنگ بختیاری

 برای بختیاری ها تمامی مراحل شکار از لحظه ی تصمیم گیری تا روز و جهت حرکت و حتی اینکه تفنگ را چه کسی به دست شکارچی دهد و شکارچی تفنگ را با کدام دست بردارد یا اینکه چه کسانی از گوشت شکار بخورند، دارای آداب و سنن خاصی است که شکارچی ملزم به رعایت انها می باشد.

شعار سال